Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Plastyka" zaprezentowali swoje prace w Galerii Winda w Kielcach

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Sabina Wojtasińska z klasy IV A wykonała kompozycję rzeźbiarską składającą się z liści granatu.
Sabina Wojtasińska z klasy IV A wykonała kompozycję rzeźbiarską składającą się z liści granatu.
Dziedzictwo kulturowe Armenii i jej bogata tradycja zdobnicza stały się inspiracją dla tegorocznych dyplomantów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych imienia Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Na zakończenie swojej nauki wykonali oni wyjątkowe prace dyplomowe, które zaprezentowali podczas wystawy w Galerii Winda w Kieleckim Centrum Kultury. Jej wernisaż odbył się w piątek, 6 kwietnia.

Tematyka prac nie była przypadkowa - miała związek z ogłoszonym w bieżącym roku szkolnym w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych Rokiem Kultury Ormiańskiej. Patronat nad nim objął między innymi obecny na wernisażu Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Edgar Ghazaryan, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński oraz marszałek województwa Adam Jarubas - na wernisażu reprezentowany przez wicemarszałka Jana Maćkowiaka.

W Galerii Winda zaprezentowano między innymi wykonany przez uczniów kieleckiego "Plastyka" chaczkar, czyli kamienny krzyż ormiański, portrety legendarnych władców Armenii, postaci kobiet i mężczyzn w tradycyjnych strojach, biżuterię ceramiczną, tkaniny, których wzornictwo oparto na ormiańskich ornamentach oraz obrazy zainspirowane twórczością ormiańskich artystów. Nie brakowało również wielu innych tematów związanych z historią i kulturą Armenii.

Na wernisażu gościły prawdziwe tłumy. Uczniom Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych towarzyszyli członkowie rodzin i przyjaciele. Młodzi artyści opowiadali im o swoich pracach i wyjaśniali symbolikę, która niejednokrotnie była wyjątkowo bogata.

- To kompozycja rzeźbiarska, składająca się z sześciu liści granatu, czyli owocu, który obok moreli i winogron jest symbolem Armenii. Granat to także symbol Jezusa, a małe ziarenka z jego środka - apostołów - mówiła o swoim dziele Sabina Wojtasińska z klasy IV A, dodając: - Rzeźbę wykonałam z drewna lipowego. Na liściach widoczne są barwione woskiem koloryzującym rozety. Dominuje tu geometria, ale i kształty roślinne - wyjaśniała Sabina.

Uwagę przyciągały również gabloty z wyjątkową biżuterią wykonaną przez Maszę Zudilin. Tworząc ją artystka inspirowała się ludowymi, ormiańskimi strojami oraz tradycyjną biżuterią.
- Zastosowałam technikę wypału ceramicznego raku, który pozwala zachować surowe, naturalne kolory. Chciałam, by moja biżuteria przywodziła na myśl ormiańskie tkaniny, a przede wszystkim wieszane na ścianach dywany, czyli kilimy - wyjaśniała Masza Zudilin. Dyplomantka ceramikę wzbogaciła o sznury z lnu i bawełny w kolorze ciepłej czerwieni lub naturalnym kolorze lnu. Wykorzystała również metal.

Wspomniane już kilimy, czyli dywany ścienne dla części artystów były inspiracją, a dla innych przedmiotem pracy. Kilim własnoręcznie wykonała między innymi Magdalena Domagała z klasy IV B, która wzorowała się na ormiańskich kobiercach, a część z nich wykorzystała w swoim dziele, przygotowanym w całości z naturalnej wełny.

Z kolei płaskorzeźbę z drewna lipowego podczas wernisażu zaprezentowała Wiktoria Długosz, która w swojej pracy nie zapomniała o silnym związku Armenii z kulturą chrześcijańską - jej dzieło przedstawia drzewo z granatami na gałęziach.
- Inspirowałam się między innymi secesją - jest to widoczne chociażby w płynnej i delikatnej linii. Dynamiki dodaje mojej pracy faktura tła - mówiła Wiktoria Długosz.

TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]




Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]





Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!




Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko



ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI. Dwaj chłopcy nie żyją, bo weszli na cienki lód i nagi mężczyzna na ulicach Włocławka

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie