Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkoły podstawowej w Skalbmierzu na wycieczce w Bieszczadach. Wyjazd dzięki programowi Poznaj Polskę. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
Młodzież wyruszyła na edukacyjną wycieczkę śladami zasłużonych Polaków, największych osiągnięć polskiej nauki i skarbów polskiej wsi
Młodzież wyruszyła na edukacyjną wycieczkę śladami zasłużonych Polaków, największych osiągnięć polskiej nauki i skarbów polskiej wsi Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Uczniowie klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej imienia Stanisława ze Skalbmierza zwiedzali Bieszczady. W dniach 28-29 września dzięki pozyskanej przez samorząd gminy dotacji z ministerialnego programu Poznaj Polskę młodzież wyruszyła na edukacyjną wycieczkę śladami zasłużonych Polaków, największych osiągnięć polskiej nauki i skarbów polskiej wsi.

Uczniowie ze Skalbmierza w klasztorze w Komańczy, w którym był więziony prymas Stefan Wyszyński

Uczniowie zwiedzili między innymi Komańczę – miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, a także Jezioro Solińskie i zaporę wodną w Solinie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz zagrodę edukacyjną – Serowy Raj w Bukowcu.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedzono izbę pamięci w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy, gdzie w okresie od 29 października 1955 do 28 października 1956 roku był więziony prymas Stefan Wyszyński. Przybliżona uczniom została postać tego wielkiego Polaka. Młodzież mogła poznać historię jego życia oraz zgromadzone w tym miejscu pamiątki. Kolejnym punktem programu wycieczki było wyjątkowe miejsce, w którym uczniowie mogli poznać tajemnice tworzenia owczego sera. Mowa o bacówce położonej na trasie Komańcza-Cisna w miejscowości Bukowiec. Sery wyrabiane są tam zgodnie z lokalną sztuką i tradycją pasterską, a owce wypasane są na ekologicznych bieszczadzkich pastwiskach. Z Bukowca wycieczka udała się na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną. Pierwszy dzień edukacyjnej wyprawy zakończył się rejsem po Jeziorze Solińskim i spacerem po Zaporze Solińskiej, dzięki któremu młodzież z naszej szkoły poznała historię jej budowy. Ta stanowi do dziś największą elektrownię szczytowo-pompową w Polsce.

Skalbmierscy uczniowie ruszyli na szczyt Połoniny Wetlińskiej odwiedzając schronisko Chatka Puchatka

Następnego dnia skalbmierscy uczniowie wyruszyli szlakiem prowadzącym na szczyt Połoniny Wetlińskiej odwiedzając położone w samym jego sercu schronisko Chatka Puchatka. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie poznawano rodzimą kulturę zamieszkujących te tereny Polaków, Rusinów, Bojków i Łemków. Skansen w Sanoku zachwycił odwiedzających zabytkowymi cerkwiami i opuszczonymi, acz starannie odrestaurowanymi chatami, które dostarczyły uczniom cennych informacji o historii życia dawnej ludności na tym barwnym etnicznie terenie.
Warto wspomnieć, że w ramach wspomnianego programu Poznaj Polskę, Gmina Skalbmierz pozyskała 30 000 złotych na rzecz organizacji wycieczek szkolnych dla uczniów szkół podstawowych w Skalbmierzu i Topoli. Dotację celową na ten cel przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie z Topoli, jak już informowaliśmy, zwiedzili udając się w czerwcu na kilkudniową wycieczkę do Gdańska, Gdyni, Malborka i Ciechocinka, a następnie dla młodszych uczniów do pobliskiego Bałtowa i Wadowic. Uczniowie ze Skalbmierza, oprócz wspomnianej, dwudniowej wycieczki w Bieszczady, odwiedzą z kolei już niebawem Sandomierz i Zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Poznaj Polskę. Co to za program?

Program Poznaj Polskę stanowi wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Część z kosztów wycieczek ponieśli rodzice.

- Dziękujemy za współpracę przy realizacji projektu dyrekcjom oraz nauczycielom ze szkół w Skalbmierzu i Topoli. Zachęcając do skorzystania z możliwości dofinansowania w ramach programu Poznaj Polskę byliśmy i dalej jesteśmy przekonani, że podróże kształcą, co wiadomo nie od dziś. Deklarujemy wsparcie przy organizacji kolejnych wycieczek dla naszej młodzieży

– czytamy na profilu facebookowym Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie