Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Gór Wysokich w Krzemionkach Opatowskich (zdjęcia)

(GOP)
W Krzemionkach Opatowskich na dzieci czekały bardzo ciekawe zajęcia.
W Krzemionkach Opatowskich na dzieci czekały bardzo ciekawe zajęcia. Archiwum
Bajkę o pierwszych rolnikach tworzą przedszkolaki i uczniowie z Gór Wysokich w gminie Dwikozy. Praca nad animacją jest częścią warsztatów archeologicznych. Podczas zajęć dzieciaki przekonują się, że archeologia może być fascynującą nauką i świetną zabawą.
Dzieci z Gór Wysokich w Krzemionkach

Przedszkolaki i uczniowie z Gór Wysokich w Krzemionkach Opatowskich

Zajęcia odbywają się w ramach projektu "Agri CULTURA pierwszych rolników", realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie w partnerstwie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Wprowadzenie w tematykę stanowiły wykłady doktor Hanny Kowalewskiej-Marszałek z tego instytutu, kierującej badaniami na cmentarzysku w pobliskich Kicharach Nowych. Ponadto tajniki kultur neolitycznych na naszych ziemiach młodzi mieszkańcy Gór Wysokich zgłębiają co tydzień na zajęciach archeologicznych prowadzonych przez Katarzynę Radziwiłko, koordynatorkę projektu, doktorantkę Polskiej Akademii Nauk.

Praca nad bajką trwa od ferii zimowych. Wtedy, podczas warsztatów plastycznych, wykonywane były elementy do animacji. Młodzi miłośnicy historii i archeologii klatka po klatce starali się odtworzyć najstarsze dzieje swojego regionu. Kolejny etap tworzenia animacji miał już charakter międzypokoleniowy - obok siebie stanęły dzieci i dziadkowie. W ostatnich dniach Marcin Pawlukiewicz - reżyser bajek nagrywał podkład dźwiękowy.

Przedszkolaki i uczniowie poznają najstarszą historię również w inny sposób - uczestnicząc w wyjazdach edukacyjnych, choćby do Krakowa, w warsztatach tkackich i warsztatach czerpania papieru oraz w zajęciach z zakresu ochrony zabytków.

Bogaty w atrakcje i wrażenia był niedawny pobyt w Krzemionkach Opatowskich. - Zwiedziliśmy tam kopalnię oraz wzięliśmy udział w części warsztatowej: lepiliśmy naczynia, tarliśmy zboże na ziarnach, mieliśmy również zajęcia krzemieniarskie - relacjonuje Katarzyna Radziwiłko.

Ponadto od marca w ramach współpracy z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu prowadzone są warsztaty muzealne z zakresu archeologii dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły.

Dzieciaki mogły poczuć się jak prawdziwi archeolodzy, biorąc udział w badaniach powierzchniowych pól w Górach Wysokich. Miały również okazję zobaczyć, jak wyglądały uprawy pradziejowe, sadziły bowiem rośliny charakterystyczne dla swojego regionu sprzed tysięcy lat.

Gotowa jest już, jedyna w regionie, piaskownica archeologiczna, gdzie najmłodsi, wcielając się w role poszukiwaczy, mogą samodzielnie dokonywać odkryć za pomocą specjalistycznych narzędzi. Piaskownica powstała na placu przed szkołą w Górach Wysokich. W minionym tygodniu na uczniów czekały wykopaliska prowadzone przez archeologa Tadeusza Zajączkowskiego oraz Katarzynę Radziwiłko.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Celem projektu "Agri CULTURA pierwszych rolników" jest aktywizacja dzieci ze środowisk wiejskich na Sandomierszczyźnie uczęszczających do przedszkola i szkoły w Górach Wysokich, pokazanie im ich dziedzictwa kulturowego, w tym historycznego, archeologicznego i etnograficznego, cofnięcie się do korzeni i odtworzenie historii sprzed V tysięcy lat na podstawie prowadzonych w Kicharach Nowych wykopaliskach. - Chcemy również wpoić maluchom poczucie własnej wartości, pokazać dzieciom, że w małej miejscowości można robić wielkie rzeczy - podkreśla Katarzyna Radziwiłko.

Podwyższenie samooceny dzieci było celem przeprowadzonych zajęć z arteterapii.

Podsumowanie projektu zaplanowane jest na 7 czerwca. Będzie nim "Piknik pradziejowy pierwszego rolnika", podczas którego odbędzie się pokaz zrealizowanych przez dzieci animacji archeologicznych. Projekt realizowany jest w ramach V Edycji Akademii Orange.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie