MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Końskich i Modliszewic o maszynach wiatrowych wiedzą najwięcej

oprac. redakcja
Na zdjęciu od lewej Jarosław Staciwa, członek zarządu powiatu koneckiego, Kacper Łyczek dyrektor ZSP nr 1 w Końskich, Beata Jakubowska, Michał Piłat oraz Sławomir Kołodziejczyk, opiekun uczniów.
Na zdjęciu od lewej Jarosław Staciwa, członek zarządu powiatu koneckiego, Kacper Łyczek dyrektor ZSP nr 1 w Końskich, Beata Jakubowska, Michał Piłat oraz Sławomir Kołodziejczyk, opiekun uczniów.
Drużyna z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach oraz reprezentująca Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich okazały się najlepsze w eliminacjach VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych pod hasłem „DBAJMY O ŚRODOWISKO”.

Wiatr, to niebezpieczny żywioł. Młodzi, utalentowani technicy, postanowili wykorzystać jego moc konstruktywnie. Z pasją zajęli się budowaniem silników wiatrowych i wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych pod hasłem „DBAJMY O ŚRODOWISKO”. Eliminacje regionalne konkursu odbyły się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Do rywalizacji stanęło około 200 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Najlepsi będą reprezentować swoje szkoły w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w Piasecznie.

Zwycięzcy w kategorii Szkół Podstawowych:

  • miejsce zajął zespół „Sokół” reprezentujący Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach, zdobywając 229 pkt,
  • II miejsce zajął zespół „SP Ostojów” reprezentujący Samorządową Szkołę Podstawową w Ostojowie, uzyskując 200 pkt,
  • III lokatę wywalczył zespół „Pędzące Śmigła” reprezentujący Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Kurowicach, uzyskując 189 pkt.


Zwycięzcami w kategorii Szkół Ponadpodstawowych zostali:

  • I miejsce zdobyła drużyna „TM – 2” reprezentująca Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, uzyskując 216 pkt,
  • II miejsce zajęła drużyna „Lanoski” reprezentująca Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piasecznie, uzyskując 210 pkt,
  • III lokatę wywalczyła drużyna „Turbo Chłopaki” reprezentująca również Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piasecznie, uzyskując 169 pkt.

- Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy zmieszczą się na podium. Mimo wszystko, dziękuję za waszą obecność tutaj i gratuluję bardzo ciekawej pasji – dziękował uczestnikom Turnieju Jarosław Staciwa – członek zarządu powiatu koneckiego podczas wręczania nagród.

Zwycięzcą gratulujemy i życzymy pomyślnych „wiatrów” na ogólnopolskim finale w Piasecznie.

Podczas spotkania sformalizowano dotychczasową współpracę pomiędzy Politechniką Świętokrzyską, a Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich podpisując umowę patronacką. - Sukces osiągają tylko te osoby, które wkładają serce i pasję w to, co robią – podkreślał podczas spotkania - Artur Maciąg, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej. W podobnym tonie wypowiadała się dyrektor ZSP nr 1 w Końskich, Beata Jakubowska zaznaczając, jak bardzo ważna dla szkoły jest tego typu współpraca.

W Jury konkursowym oceniającym przygotowane maszyny wiatrowe znaleźli się: Piotr Jarek – przewodniczący, Michał Mierzwa, Piotr Przybylski i Piotr Filip – członkowie. Ocenie prezentowanych maszyn, podobnie jak w roku ubiegłym podlegały: największa prędkość obrotowa i moc maszyny oraz największy moment obrotowy. Władze Powiatu Koneckiego – reprezentowali: Wiesław Skowron, wicestarosta oraz Jarosław Staciwa, członek Zarządu. Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty reprezentował Jacek Staromłyński.

- Zarząd Powiatu Koneckiego w pełni popiera tego typu działania. Dziękując za współpracę mamy nadzieję, że to są podstawy do dalszych karier uczestników Turnieju. Szczególne słowa uznania kieruję w stronę Pana rektora” – podkreślał, dokonując oficjalnego otwarcia – wicestarosta Wiesław Skowron.

- Turniej ma za zadanie zwrócić uwagę uczniów na problemy energetyki odnawialnej, a jednocześnie zachęcić i ukierunkować ich do przedmiotów ścisłych, rozbudzić pasję do konstruowania – zaznaczał prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej, Piotr Jarek.

POLECAMY: EDUKACJA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uczniowie z Końskich i Modliszewic o maszynach wiatrowych wiedzą najwięcej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie