MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ukrainy gościli w Nowinach (zdjęcia)

/mko/
Ukrainki dały pokaz tańców w swoich narodowych strojach.
Ukrainki dały pokaz tańców w swoich narodowych strojach.
W piątek Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach odwiedziła grupa kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy. Goście zaprezentowali publiczności oryginalne ukraińskie tańce, muzykę i śpiew.

[galeria_glowna]

Marina Pidłubna z Bałaniwki i Kinga Gąsior z Morawicy śpiewały wspólnie po polsku.
Marina Pidłubna z Bałaniwki i Kinga Gąsior z Morawicy śpiewały wspólnie po polsku.

Marina Pidłubna z Bałaniwki i Kinga Gąsior z Morawicy śpiewały wspólnie po polsku.

Ukraińcy z Bałaniwki, położonej w obwodzie winnickim, przebywają w Polsce w ramach programu wymiany młodzieży pod tytułem "Możesz tańczyć wszędzie, jeśli tańczysz sercem". Podczas występu w Nowinach goście zaprezentowali bardzo ciekawy program taneczny, wykonywany w narodowych strojach naszego wschodniego sąsiada. Duże brawa od publiczności zebrał koncert ukraińskiej orkiestry ludowej. Jedną z piosenek zespołu Enei zaśpiewały wspólnie po polsku uczennice Marina Pidłubna z Bałaniwki i Kinga Gąsior z Morawicy.

- Atmosfera bardzo podoba się naszym uczniom - mówił Witalij Kaźmierewski, wójt gminy Bałaniwka, który razem z uczniami przebywa w Polsce. - Polacy są bardzo gościnni i zawsze uśmiechnięci. Cieszymy się, że możemy pokazać tradycję naszego narodu, ale i poznać bliżej kulturę polską. Taka wymiana jest bardzo pożyteczna - powiedział.

W niedzielę około 16 Ukraińcy wystąpią w Hali pod Basztami w Chęcinach, a o 19.30 dadzą jeszcze jeden, pożegnalny pokaz w Morawicy. Podczas niedzielnych występów zaplanowano wspólne wykonanie piosenki Czesława Niemena "Płonie stodoła". Uczniowie z Polski zaśpiewają też kilka piosenek po ukraińsku, a Ukraińcy zmierzą się z polskimi utworami, wśród których będzie na przykład popularna pieśń "Hej sokoły".

W programie wymiany, oprócz ukraińskiej Bałaniwki i biorą udział trzy gminy z powiatu kieleckiego: Morawica, Sitkówka-Nowiny i Chęciny. Przedsięwzięcie było możliwe między innymi dzięki Lokalnej Grupie Działania "Perły Czarnej Nidy", a także środkom otrzymanym od Narodowego Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie