Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze Złotej i Chrobrza wzięli udział w IV Rajdzie Pieszym „Śladami żółtej muszelki”

Anna Steckiewicz, oprac. ach
Rajdy piesze "Śladami żółtej muszelki" to już tradycja. Rozpoczynają się w Wiślicy, a kończą w Probołowicach. W tegorocznym uczestniczyło 55 gimnazjalistów ze Złotej i Wiślicy wraz z opiekunami, oraz uczniowie klas trzecich z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

Uczestników rajdu powitał ksiądz prałat Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej bazyliki. Opowiedział historię figury Matki Bożej Łokietkowej oraz historię kościoła. Po pamiątkowym zdjęciu wyruszyli w trasę, wędrując według wskazań żółtych muszelek na błękitnym tle – symboli drogi wytyczonej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Bo to właśnie muszla była w dawnych wiekach dowodem odbycia pielgrzymki do grobu apostoła. Pogoda dopisała, było słonecznie i ciepło.

Trasa wiodła z Wiślicy do Koniecmostów, następnie w prawo w kierunku Jurkowa. Przy przydrożnej kapliczce w Jurkowie skręt w lewo i dalej drogą w kierunku Wymysłowa, i widoczna w oddali bielącą się bryła kościoła w Pełczyskach. Bardzo interesująco przedstawiała się mijana góra zwana Zawiennicą, na której w średniowieczu pozyskiwano kamień do budowy romańskich kościołów między innymi świętego Mikołaja w Wiślicy i świętego Wojciecha w Krakowie.

Ostatni etap wszyscy pokonywali z radością widząc już wzgórze z zieloną kępą drzew, okalających kościół pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła w Probołowicach. Na zmęczonych wędrowców czekały grillowane kiełbaski przygotowane przez uczniów z klasy III o profilu technik rolnik ze szkoły w Chrobrzu.

- Po posiłku udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowego kościoła, którego początki datowane są na 1759 rok, i który w niezmienionej formie przetrwał do czasów współczesnych. We wnętrzu zachwyca przepiękna polichromia pokrywająca ściany i sklepienie. Wchodząc do kościoła odnosi się wrażenie, że znajdujemy się w raju otoczeni palmami i innymi egzotycznymi roślinami, pośród których umieszczone zostały sceny biblijne.Na filarach przyściennych znajdują się postacie apostołów, pod każdym widnieje nazwa jednego kamienia szlachetnego. Dwa boczne ołtarze dedykowane są: Prawy boczny ołtarz dedykowany jest świętemu Jakubowi Starszemu patronowi parafii, a ten po lewej stronie Matce Bożej z Dzieciątkiem, otaczany od wieków kultem obraz zwany Matką Bożą Probołowicką - opowiada Anna Steckiewicz, pomysłodawczyni rajdu.

Po zakończonym rajdzie młodzież gimnazjalna autokarem wróciła do swoich miejscowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie