MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie dostali wycisk od komandosów

MLE/
Młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie odebrała zaświadczenia mówiące o uczestnictwie w szkoleniu Grom-u.
Młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie odebrała zaświadczenia mówiące o uczestnictwie w szkoleniu Grom-u. archiwum szkoły
Po raz drugi uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół numer 1 w Opatowie uczestniczyli w szkoleniu przygotowanym na wzór tych, które przechodzą żołnierze elitarnej jednostki specjalnej Grom.

Świetna współpraca opatowskiej szkoły ponadgimnazjalnej jest możliwa dzięki temu, że organizator szkolenia major Jacek Kowalik, były komandos Gromu pochodzi z Opatowa.

W Warszawie odbyło się spotkanie 150 osobowej grupy z całej Polski, na które między innymi przybyli uczniowie liceum mundurowego z nauczycielami Edytą Gwoździk i Markiem Frejlichem, aby aktywnie uczestniczyć w 7. edycji Seminarium Drewniak". Szkolenie bojowe propaguje pamięć o pułkowniku Leszku Drewniaku, współtwórcy elitarnej jednostki Grom.
Jak przetrwać podczas ataku terrorystycznego, napadu, klęski żywiołowej, wojny czy wypadku? - tego na własnej skórze dowiedzieli się uczniowie. - Hasłami tegorocznej edycji była symulacja misji bojowej, przetrwanie w sytuacji zatrzymania oraz przygotowanie do działań dywersyjnych na terenie opanowanym przez nieprzyjaciela - wyjaśnia Edyta Gwoździk, nauczycielka w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie.

Działania szkoleniowo-wojenne trwały nieprzerwanie 42 godziny. Obejmowały specjalistyczny kurs według systemu Grom Combat, czyli strzelanie na torze stresowym, bojowe szkolenie medyczne, szkolenie wysokościowe, przygotowanie bazy przejściowej, przetrwanie w sytuacji zatrzymania i przesłuchania, walka wręcz w małych pomieszczeniach z użyciem pałki i noża.

- Jest to największe w Polsce wydarzenie łączące środowisko sił specjalnych i osób cywilnych - powiedział major Jacek Kowalik na zakończenie seminarium. Przedsięwzięcie to odbyło się przy zaangażowaniu instruktorów z Grupy Reagowania Antykryzysowego oraz byłych i obecnych żołnierzy Jednostki Specjalnej 2305, zwanej potocznie Grom.
- Współorganizatorem było Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym uczestnicy szkolenia wysłuchali wspaniałej lekcji historii o Cichociemnych - zaznaczył nauczyciel Marek Frejlich. I dodał, że uczniowie i nauczyciele z klasy mundurowej w Zespole Szkół numer 1 w Opatowie mieli zaszczyt i doświadczyć tak niezwykłej życiowej przygody, by szkolić się, zdobywać wiele umiejętności u boku komandosów z elitarnej jednostki.

Wyjazd do Warszawy został zorganizowany dzięki uprzejmości i dofinansowaniu starosty opatowskiego p. Bogusława Włodarczyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie