MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczta z folklorem w Końskich. Przygotowano na nią...500 pierogów [ZDJĘCIA]

sem
Urszula Nowicka - z lewej i Małgorzata Pasek podczas świątecznej uczty z folklorem.
Urszula Nowicka - z lewej i Małgorzata Pasek podczas świątecznej uczty z folklorem. archiwum
W ramach cyklu spotkań „Uczta z folklorem” w ubiegłym tygodniu zorganizowano specjalne spotkanie. Tym razem tematyką przewodnią były Święta Bożego Narodzenia. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich.

Świąteczną ucztę z folklorem przygotowały Urszula Nowicka oraz Małgorzata Pasek, kierowniczki Wiejskich Domów Kultury w Rogowie oraz Kornicy. Podczas spotkania obecni mogli skosztować bożonarodzeniowych potraw przygotowanych przez Urszulę Nowicką, Małgorzatę Pasek, Anią Wiaderną i Kamilę Dobrowolską.

Zgodnie z tradycją królowały pierogi, sałatka śledziowa, świąteczny grzaniec oraz czerwony barszczyk.
Jeden z przepisów w czasie spotkania zdradziła Urszula Nowicka. Wszystko czego nam potrzeba do udanego barszczu świątecznego to buraczki, ziele angielskie, listek laurowy oraz grzybki suszone.
Ciekawostką jest, że na imprezę przygotowano ponad 500 pierogów, przy lepieniu, których pomagali pracownicy koneckiego domu kultury.

Ponadto podczas spotkania można było także wysłuchać historii oraz ciekawostek dotyczących Świąt Bożego Narodzenia. Urszula Nowacka zwróciła między innymi uwagę na to, że wigilia to nie tylko oczekiwanie na przyjście dzieciątka. W tym dniu czuć magię, to dzień, który decyduje o całym roku. W dzieciństwie rodzice, gdy kłóciła się z bratem rodzice mówili jej, że w tym dniu musi być cisza, spokój i porozumienie. Na poparcie tych słów przytoczyła dwa przysłowia związanie z wigilijnym dniem, „Ten dzień jaki, cały rok taki” oraz „Jakiś we wigilię, takiś cały rok”. Chodziło o zwrócenie uwagi, żeby z wigilii uczynić dzień wyjątkowy.
Świąteczna uczta z folklorem była również doskonałą okazją do zapoznania się z ciekawostkami na temat historii wigilii. Z pewnością każdy z nas słyszał, że na świątecznym stole powinno pojawić się dwanaście potraw. Za to nie każdy z nas wie, że dawniej ich ilość stanowiła o statucie i położeniu społecznym. W związku z tym na przykład u włościan podawano nie więcej niż pięć do siedmiu dań. Około dziewięciu dań serwowano u szlachty. Na pełne dwanaście potraw wigilijnych mogła pozwolić sobie jedynie arystokracja. Co ciekawe, liczba dwanaście jest symbolem bogactwa.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się także co może zapewnić nam przychylność losu. Pierwszą rzeczą jest wystrzegać się skaleczeń. Należy także spróbować potrawy z makiem, bowiem zgodnie z tradycją przyniesie nam to szczęście.
Podczas spotkania na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe - Rogowianki, Korniczanki oraz Małe Korniczanki. Zespołom podczas występów towarzyszył akompaniujący na akordeonie Jan Bukłada oraz skrzypek Stanisław Sosnowski.
Ostatnie z cyklu

Świąteczna uczta z folklorem była ostatnim spotkaniem całego rocznego cyklu. Pierwsza odbyła się w lutym, podczas niej publiczność Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich miała okazję posłuchać ludowej muzyki i skosztować tradycyjnych potraw. Podczas spotkania można się było dowiedzieć między innymi, że zalewajka to zupa wywodząca się z ziemi kieleckiej, a jej odmiany zależą od kucharek i kucharzy, którzy mogą do ziemniaków, wody i barszczu dodawać różnorodne produkty jak cebulę, czosnek, kiełbasę, boczek, grzyby. Urszula Nowacka uczyła jak upiec chleb w zwykłym piekarniku.

Drugie spotkanie cyklu „Uczty z Folklorem odbyła się w kwietniu. Tym razem Urszula Nowacka i Małgorzata Pasek przygotowały zapiekankę ziemniaczaną. Ponadto wszyscy mogli posmakować chlebka ze smalcem a także pysznego grzańca. Zaprezentował się dziecięcy zespół ludowy „Mały Dziebałtów” oraz zespół z So-kołowa.

Podczas październikowej uczty z folklorem bohaterami były kapusta i ziemniaki. Organizatorki mówiły o zaletach zdrowotnych i smakowych zie-mniaków i kapusty. Opowiadały, ale także pokazywały, jak możne wykorzystać te warzywa w domowej kuchni. Częstowały tradycyjną konecką potrawą, czyli kapustą z grochem, w której także ważną role odgrywają ziemniaki. Na oczach widzów robiły nietuzinkową sałatkę ziemniaczaną, w której oprócz ziemniaków znalazły się także ogórki, rzodkiewka, szczypiorek, majonez i jogurt.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ŚWIĘTA DADZĄ NAM PO KIESZENI, ZNÓW WYDAMY WIĘCEJ

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie