Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne miliony na budowę polderów zalewowych na rzece Modle w powiecie ostrowieckim. Marszałek podpisał umowę [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Urząd Marszałkowski
Do końca marca 2023 roku wybudowane mają zostać poldery zalewowe, które zabezpieczą Ostrowiec Świętokrzyski i część gminy Bodzechów przed zalewaniem przez niewielką rzeczkę Modłę. Umowa na dofinansowanie z funduszy unijnych tego przedsięwzięcia została podpisana we wtorek, 11 maja w Świrnie w gminie Bodzechów w powiecie ostrowieckim.

Rzeka Modła, z pozoru niewielki i niegroźny prawobrzeżny dopływ rzeki Kamiennej, dała się wielokrotnie mocno we znaki mieszkańcom miejscowości Świrna w gminie Bodzechów, a także dzielnic Częstocice i Ludwików w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ich domy i posesje były zalewane nie tylko przy okazji wielkich powodzi jak w roku 2001, ale też często po wiosennych ulewach, po których wezbrane wody Modły występowały z brzegów. Już 10 lat temu samorządy Ostrowca i Bodzechowa zaczęły starania o budowę polderów zalewowych, które uchronią mieszkańców przed kolejnymi tragediami. Działania przystopowała zmiana jednostki sprawującej pieczę nad rzeką- ze Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych na Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w 2018 roku. Zapewniono jednak wtedy, że inwestycja, na którą od lat czekają mieszkańcy, nie przepadnie.

Samorządowi województwa świętokrzyskiego udało się pozyskać na ten cel pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość projektu to 18 milionów 500 tysięcy złotych. Unijne dofinansowanie wynosi 15 milionów 750 tysięcy złotych.

Przedsięwzięcie obejmie między innymi budowę czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych o powierzchni od 0,8 do 5,6 hektara, z przegrodami piętrzącymi, odcinkową regulację rzeki Modły na długości 205 metrów, regulację dopływu spod Mychowa w gminie Bodzechów, na długości 84 metrów, przebudowę i remont przepustów na rzece oraz rozbudowę wałów przeciwpowodziowych w ujściowym odcinku Modły do rzeki Kamiennej (częściowe podwyższenie lewego wału przeciwpowodziowego).

Zadaniem suchych zbiorników wodnych będzie przejęcie i retencja wód prowadzonych przez koryto rzeki Modły w czasie nagłych wezbrań. Pozwoli to na spłaszczenie fali wezbraniowej i powodziowej oraz zabezpieczy tereny zabudowane znajdujące się dolinie rzeki Modły, na odcinku poniżej planowanych prac.

– O tym, jak niebezpieczna może być niewielka rzeka, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i Bodzechowa przekonywali się już wielokrotnie, kiedy Modła występowała z brzegów zalewając gospodarstwa rolne, obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej czy przemysłowe- mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.- Tym bardziej cieszy, że udało się pokonać wszelkie przeszkody formalno- prawne związane z tym przedsięwzięciem i możemy podpisać umowę na dofinansowanie projektu.

Umowa na dofinansowanie ze środków unijnych tego przedsięwzięcia została podpisana we wtorek, 11 maja przez marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, członka Zarządu Województwa Marka Jońcę i dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Annę Łukaszewską – Trzeciakowską. W oficjalnej uroczystości wzięli udział także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś oraz wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, który doskonale pamięta w jakich okolicznościach zrodził się pomysł ochrony tych terenów.
- W 2011 roku, razem z ówczesnym wiceprezydentem Ostrowca Jarosławem Górczyńskim i ówczesnym zarządem województwa, zaczęliśmy dyskutować co zrobić, by sytuację poprawić. Najpierw wspólnie sfinansowaliśmy strategię, potem udało się opracować dokumentację i zaczęły się starania o dofinansowanie. Sprawa trochę się skomplikowała po powstaniu Wód Polskich, ale jak widzimy w końcu udało się podpisać porozumienie- mówi wójt Jerzy Murzyn.- Zobaczymy jak to wyjdzie, na razie cieszę się na 50 procent. Będę się cieszył na 100 procent, gdy zadanie zostanie wykonane, a mieszkańcy będą bezpieczni.

Przedsiębiorstwo Wody Polskie może już ogłaszać przetarg i wyłaniać wykonawcę tej inwestycji. Wójt Bodzechowa zaapelował, by procedury wdrożyć jak najszybciej, bowiem potrwają one przynajmniej kilka miesięcy. Poldery według planu mają być gotowe do końca marca 2023 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie