Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnimy ofiary katastrofy smoleńskiej i mordu katyńskiego

/MIO/
Pierwsza w Polsce Kaplica Katyńska przy klasztorze na Mirowie będzie w piątek miejscem uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni sowieckich na wschodzie.
Pierwsza w Polsce Kaplica Katyńska przy klasztorze na Mirowie będzie w piątek miejscem uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej i zbrodni sowieckich na wschodzie. Irena Imosa
W piątek, 8 kwietnia o godzinie 16 w klasztorze ojców Franciszkanów na Mirowie rozpoczną się uroczystości religijno-patriotyczne poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed roku oraz ofiarom sowieckich zbrodni dokonanych na Polakach w obozach zagłady na wschodzie.

Pińczów jest miastem szczególnym, bo w latach II wojny światowej stracił dziesiątki swoich najwspanialszych obywateli zamordowanych przez Sowietów. Ogromny dramat, jaki dotknął Polaków rok temu także w Pińczowie odcisnął swe bolesne piętno i dramat ten upamiętniono tu w sposób szczególny.

W Miejscu Pamięci na Zawięzieniu zasadzono pięć dębów z tabliczkami opatrzonymi nazwami miejscowości w których dokonywano kaźni polskich oficerów i inteligencji. Umieszczono tu także tablicę pamiątkową z nazwiskami wszystkich dotychczas ustalonych ofiar sowieckich zbrodni. Dzięki wielu organizacjom i instytucjom, aż sto dębów pamięci podarowanych przez Nadleśnictwo Pińczów zasadzono także w Michałowie na specjalnie wyznaczonej parceli leśnej. W Pińczowie jest ponadto symboliczny grób katyński na zabytkowej nekropolii przy ulicy Grodziskowej. Znajduje się w nim ziemia przywieziona z Katynia przez Jana Góreckiego, historyka i muzealnika, którego ojciec - porucznik Tadeusz Górecki także stracił życie w Katyniu. W Sanktuarium Maryjnym znajduje się pierwsza w Polsce Kaplica Katyńska otwarta i poświęcona w 1995 roku. W najbliższy piątek tutaj zaciągną warty honorowe żołnierze Sił Pokojowych dla Potrzeb ONZ z kieleckiej Bukówki. Kaplica powstała z inicjatywy księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego - cudem ocalałego więźnia Kozielska.

- W piątek w kaplicy złożona zostanie ziemia z miejsca katastrofy smoleńskiej, przywieziona do Pińczowa przez posłankę Marię Zubę. Odczytany zostanie też Apel Poległych. Po nim w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierążni pod batutą Edwarda Helaka uczestnicy spotkania przejdą do świątyni Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie ojciec gwardian Eliasz Hetmański celebrował będzie nabożeństwo w intencji ofiar zarówno katastrofy, jak i zbrodni wojennych. On także wygłosi homilię. W świątyni staną poczty sztandarowe wszystkich szkół, jednostek straży pożarnych, instytucji publicznych, stowarzyszeń i organizacji społecznych. Po nabożeństwie nastąpi uroczysty przemarsz na cmentarz przy ulicy Grodziskowej, gdzie także odmówiona zostanie modlitwa a przy symbolicznym Krzyżu Katyńskim zaciągnięte zostaną warty, zapłoną znicze i złożone zostaną kwiaty - powiedział nam brat Mariusz z zakonu franciszkanów na Mirowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie