Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyście odsłonią odnowiony pomnik Petra Bogdanowa

Adam LIGIECKI
"Tam pośród obcych w krainie dalekiej...” - tabliczkę z wierszem żałobnym na grobie Petra Bogdanowa prezentuje Leszek Gadawski.
"Tam pośród obcych w krainie dalekiej...” - tabliczkę z wierszem żałobnym na grobie Petra Bogdanowa prezentuje Leszek Gadawski. Adam Ligiecki
Igor Kowal przyjedzie w czwartek do Buska. Konsul generalny Rosji w Krakowie będzie gościem honorowym uroczystości odsłonięcia odrestaurowanego pomnika nagrobnego Petra Petrowcza Bogdanowi.

Trzy dni kwesty

Trzy dni kwesty

Tegoroczna, dwunasta edycja kwesty zaduszkowej, organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, trwać będzie trzy dni: w niedzielę, poniedziałek i wtorek, 1 listopada - w godzinach 9-15. Zbieramy pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków.

Zabytkowy obelisk carskiego oficera został poddany renowacji dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.

Buskie stowarzyszenie zaprosiło też konsula na czwartkową uroczystość. Igor Kowal potwierdził oficjalnie swój przyjazd wczoraj po południu.

GÓRA ROŚNIE

- Cieszymy się bardzo, że pan konsul przyjął nasze zaproszenie. Nie było z tym problemów, wystarczyły dwie rozmowy przez telefon - zaznacza prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, Leszek Gadawski, nazywany także "buskim Waldorffem".

To właśnie Leszek Gadawski "wymyślił" buskie kwesty zaduszkowe. Pierwsza przyniosła skromny dochód - około 2300 złotych, lecz z każdą kolejną edycją góra pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków rośnie. Rekord padł w zeszłym roku: zebraliśmy ponad 14,5 tysiąca złotych!

WIEŻA Z ŻELIWA

Za pieniądze zebrane w 2009 roku został odnowiony pomnik nagrobny Petra Petrowcza Bogdanowa. Carski oficer, podpułkownik 22. Niżegorodskiego Pułku Piechoty zmarł 15 lipca 1869 roku. Spoczywa na buskim cmentarzu, a jego grób widać doskonale z każdego miejsca.

Żeliwny monument rzadkiej urody - strzelająca w niebo konstrukcja w kształcie wieży ma 4,60 metra wysokości i waży tonę - to prawdopodobnie jeden z dwóch takich obiektów zachowanych w regionie świętokrzyskim. Kiedy zapadła decyzja o renowacji mocno zniszczonego nagrobka Bogdanowa, trzeba było znaleźć wysokiej klasy specjalistę, który sprosta temu zadaniu.

ZAZIEMSKA STRONA

Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Jan Kowalczyk, właściciel w odlewni w Hucisku koło Końskich, dał pomnikowi "nowe życie". Prace trwały kilka miesięcy. Blisko połowa żeliwnych elementów została odlana na nowo. Odnowiono też dwie tablice pamiątkowe - z tekstami w językach rosyjskim i polskim. Ta druga zawiera piękny wiersz żałobny: "Tam pośród obcych w krainie dalekiej, w zaziemską przeszedł on stronę - Boże! zbaw duszę jego na wieki i pociesz stroskaną żonę".

Odrestaurowany pomnik ustawiono z powrotem na buskiej nekropolii 30 września. Pojutrze nastąpi jego uroczyste odsłonięcie, a obok konsula Rosji Igora Kowala na spotkanie został zaproszony również burmistrz Waldemar Sikora.

TRZY DNI Z PUSZKAMI

Czwartkowa uroczystość będzie zarazem wprowadzeniem do dwunastej edycji kwesty zaduszkowej, organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju. Tym razem będziemy zbierać pieniądze przez trzy dni: w niedzielę, poniedziałek oraz wtorek 1 listopada.

W kweście weźmie udział około 100 buskich harcerzy, w tym zastęp maluchów, najmłodszych zuchów. - Nie wyobrażam sobie kwesty zaduszkowej bez naszych harcerzy - mówi wprost Leszek Gadawski.
Jak co roku przed bramami cmentarza przy ulicy Langiewicza staną z puszkami także celebryci. Swój udział w zaduszkowej kweście potwierdzili już między innymi: wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, poseł Konstanty Miodowicz, burmistrz Waldemar Sikora, starosta Jerzy Kolarz, radni, przedsiębiorcy, artyści.

ZA "BÓG ZAPŁAĆ"

Jeśli o puszkach mowa, to na kweście pojawią się nowe skarbony. Jest ich piętnaście, są znacznie większe niż używane do tej pory. Każda z puszek ma małą kłódkę z kluczykiem oraz srebrzysty napis "Bóg zapłać" na frontonie.

- Pierwszą zarezerwowaliśmy dla pani wojewody, która kwestuje z nami w Zaduszki od dziesięciu lat i ma zawsze pełną puszkę. Tę z numerem dwa dla radnego Witolda Gajewskiego. Puszka eks-burmistrza także pęka w szwach, stara mogłaby nie wystarczyć - uśmiecha się prezes TMBZ.

ZNACZKI I BANERY

Każdy, kto wrzuci do puszki wolontariuszy choćby grosika, otrzyma kolorowy znaczek z gustownym logo. Znaczki podarowała buska drukarnia Stemag, która wspiera nasze kwesty od początku. Będzie też nowość - trzy banery z fotografiami odnowionych nagrobków zawisną przy trzech bramach cmentarza przy ulicy Langiewicza.

Przypomnijmy, że rekord padł w ubiegłym roku. Podczas buskiej kwesty zaduszkowej zebrano 14 tysięcy 560 złotych i 90 groszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie