Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 80. rocznicy „krwawej niedzieli” w Bichniowie w gminie Secemin. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Uroczystości 80. rocznicy "krwawej niedzieli" w Bichniowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>
Uroczystości 80. rocznicy "krwawej niedzieli" w Bichniowie. Więcej na następnych zdjęciach >>>UG Secemin
W niedzielę, 26 listopada, w Bichniowie w gminie Secemin odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy pacyfikacji tej miejscowości, dokonanej przez hitlerowców 28 listopada 1943 roku. Wówczas z rąk niemieckich oprawców zginęło 42 niewinnych mieszkańców tej wsi.

Wydarzenie upamiętniające 80-lecie pacyfikacji wsi Bichniów było z jednej strony dniem zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości pełnymi bólu i cierpienia, z drugiej zaś dniem ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Organizatorami wydarzenia była Gmina Secemin, mieszkańcy, Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Bichniowa.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych mieszkańców Bichniowa, którą odprawili ksiądz Piotr Szpyrka - proboszcz parafii Secemin oraz ksiądz Michał Kacprzyk. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił zespół ludowy „Złoty Kłos” z Secemina wraz z Orkiestrą Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nakła.

Po zakończeniu mszy świętej wszyscy jej uczestnicy udali się pod obelisk upamiętniający pomordowanych, gdzie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Następnie wszyscy przemaszerowali - przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Nakła - do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bichniowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Tam w sali - odnowionej w ramach przeprowadzonej termomodernizacji budynku - miała miejsce artystyczna część obchodów tej uroczystości. Zebranych na sali przywitał i podziękował za tak liczny udział wójt Gminy Secemin Tadeusz Piekarski. Odczytał również list nadesłany przez Bogdana Rusinka z Poznania, 95-letniego byłego mieszkańca Secemina, jedynego żyjącego świadka tragicznych wydarzeń w Bichniowie z 1943 roku, który ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć na uroczystość.

Głos zabrali również przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego Zbigniew Matyśkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Secemin Bogdan Wasik oraz radny Rady Gminy Secemin i jednocześnie sołtys Bichniowa Łukasz Baran.

Następnie w pełnym emocji i uniesień programie artystycznym zaprezentowała się młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Seceminie.

Ostatnim punktem uroczystości był przegląd pieśni i muzyki patriotycznych, podczas którego zaprezentowali się: Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nakła, zespół ludowy „Złoty Kłos” z Secemina, zespół ludowy „Cyraneczka” z Psar oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Przepióreczka” z Żelisławiczek.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości 80. rocznicy pacyfikacji w Bichniowa

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie