Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste otwarcie wyremontowanej synagogi w Chęcinach. Powstało tu Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Zobaczcie zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 12 lat
W czwartek, 29 lutego w Chęcinach uroczyście otwarto Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, mieszczące się w poddanej kompleksowej renowacji i dostosowanej do nowych potrzeb synagodze z XVII wieku. Chęciny odwiedziło z tej okazji wielu znamienitych gości. Burmistrz Robert Jaworski podkreślał, że miejsce to będzie uczyło historii, dialogu i tolerancji, która w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo potrzebna na całym świecie. Zobaczcie zdjęcia i film.

Tak synagoga w Chęcinach wygląda po remoncie. Historia łączy się tu z nowoczesnością

Budynek XVII-wiecznej synagogi został odrestaurowany i powstało w nim Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Oficjalne otwarcie odbyło się 29 lutego, a uczestniczyli w nim wyjątkowi goście z różnych zakątków świata. Następnie, pierwsze trzy dni marca to dni otwarte, podczas których odwiedzający będą mogli zobaczyć wyremontowaną synagogę oraz jej zasoby za darmo.

Synagoga, której początki sięgają XVII wieku, doświadczała wielu przemian, niestety z biegiem czasu popadła w zapomnienie i ruinę. Przez lata obiekt ten pełnił różne funkcje. Po wojnie budynek służył mieszkańcom, między innymi jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka. W kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, konferencje, spotkania, a nawet sesje Rady Miejskiej. Jak podkreśla burmistrz Robert Jaworski, synagoga była też przez prawie 2 lata siedzibą Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach.

Zobacz zdjęcia z otwarcia wyremontowanej synagogi w Chęcinach

Blisko 10 lat trwało uregulowanie stanu własności. Nie mogliśmy rozpocząć tu żadnych prac, dopóki gmina nie stała się właścicielem obiektu wraz z działką. Dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych mogliśmy poddać ten obiekt kompleksowej przemianie. Prace restauracyjne synagogi w Chęcinach były oczekiwane z niecierpliwością zarówno przez mieszkańców, jak i turystów oraz miłośników historii. Nasze działania przyczynią się nie tylko do ożywienia lokalnej przestrzeni miejskiej, ale również do wzmocnienia tożsamości miasta jako miejsca, w którym historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, udało nam się nie tylko zachować to dziedzictwo dla przyszłych pokoleń, ale i stworzyć nowy produkt turystyczny, dający przestrzeń służącą edukacji i kulturze.

- mówił burmistrz Robert Jaworski.

Odrestaurowanie zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach wiązało się z ogromnymi kosztami. Władze gminy zaczęły zatem szukać źródeł dofinansowania zewnętrznego w ramach różnorodnych programów konserwatorskich i dotacji na ochronę zabytków. Starania te przyniosły efekty i tak, pozyskano nieco ponad 5,5 milionów złotych unijnego dofinansowania, następnie 542 tysiące złotych z budżetu państwa. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego około 1,7 miliona złotych. To oznacza, że łącznie na kompleksową rewitalizację zabytkowej synagogi chęcińskiej pozyskano ponad 7 milionów 300 tysięcy złotych.

Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach. Kiedy można zwiedzać, ile będzie kosztował bilet?

Uroczyste otwarcie synagogi bez wątpienia było historycznym wprowadzeniem jej w nową erę działalności kulturalnej. To tutaj będzie można odkrywać i poznawać historię. Dzięki Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej, jakie będzie mieścić się w synagodze, wielowiekowe chęcińskie dziedzictwo stanie się żywą częścią współczesności.

Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach zostanie udostępnione zwiedzającym od 4 marca i będzie czynne w godzinach od 10.00 – 17.00 a od kwietnia do godziny 18.00. Koszt biletu normalnego wynosi 17 złotych, ulgowy 14 złotych, a rodzinny 13 złotych. Będzie także można skorzystać z zakupu jednego biletu obejmującego wejście do Centrum Kultury Żydowskiej, Zamku Królewskiego oraz zabytkowej kamienicy „Niemczówki”.

- Tu będziemy starali się i będziemy dążyli do tego, aby uczyć dzieci, młodzież tolerancji wobec innych religii, wobec innych kultur i uczyć dialogu, który jest dziś tak cenny i tak ważny

- podsumował burmistrz Robert Jaworski.

Zobacz zdjęcia z otwarcia wyremontowanej synagogi w Chęcinach

Wyremontowaną synagogę prezentowaliśmy już:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie