Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na Wykusie i w Wąchocku (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Przed pomnikiem Jana Piwnika "Ponurego" w Wąchocku defiluje poczet sztandarowy Policji.
Przed pomnikiem Jana Piwnika "Ponurego" w Wąchocku defiluje poczet sztandarowy Policji. Kazimierz Cuch
Uroczystości poświęcone Żołnierzom Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej “Ponury-Nurt" odbyły się w sobotę na Wykusie, a w niedzielę w Wąchocku.

Obchody stały się świętem świętokrzyskiej policji i studentów Wydziału Zarządzania Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Bo legendarny dowódca Jan Piwnik "Ponury" był policjantem, przedwojennym oficerem policji. Od 19 lat jest patronem świętokrzyskiej policji.

NA WYKUSIE

Na Wykus przybyli bardzo ważni przedstawiciele władz Polski: Bronisław Komorowski- marszałek Sejmu i Grzegorz Schetyna- wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji. Było kilkunastu posłów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej i senator Michał Okła, władze trzech miast i gmin: Wąchocka, Bodzentyna i Suchedniowa, wielu kombatantów i ich rodziny, harcerze, Kielecki Szwadron Kawalerii, wielu policjantów, na czele z zastępcą komendanta głównego Arkadiuszem Pawelczykiem.

Ksiądz infułat Józef Wójcik z Suchedniowa i ojciec opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka na polanie przy kapliczce partyzanckiej na Wykusie odprawili mszę św. W jej trakcie elegancko umundurowani studenci pierwszego roku Wydziału Zarządzania Systemami Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach złożyli ślubowanie.

Po mszy list od prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał poseł Przemysław Gosiewski. Marszałek Bronisław Komorowski zabierając głos dużo mówił o osobistych, rodzinnych odniesieniach partyzanckich. Wicepremier Grzegorz Schetyna szczególnie dziękował kombatantom za walkę i za wywalczoną wolność Polski.

ODZNACZENIA NA WYKUSIE

Sierżant sztabowy Wojciech Łazarski, bohaterski policjant, został odznaczony Odznaką imienia Jana Piwnika "Ponurego". Odznaczył go nadbrygadier Arkadiusz Pawelczyk- zastępca komendanta głównego Policji.

Kilkanaście osób działających dla pamięci narodowej otrzymało odznaczenia Pro Memoria. Są to: ojciec Eugeniusz Augustyn, ksiądz Józef Domański, Henryk Fołtyn, Witold Słomiński, Elżbieta Janczewska, Marek Jedynak, Urszula Nowakowska, Michał Nowakowski, ksiądz Krzysztof Orzeł, Stanisław Pogłódek, Anna Resiek, Lucjan Sadowski, Józef Siwek, Joanna Żak. Im odznaczenia wręczył Zdzisław Rachtan “Halny", w towarzystwie wiceministra do spraw kombatantów Janusza Krupskiego.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy kapliczce- pomniku. Potem kombatanci i harcerze spotkali się na historycznym ognisku.

NIEDZIELA

W niedzielę tradycyjnie była celebrowana msza św. przed opactwem Cystersów w Wąchocku. Koncelebrze przewodził ksiądz infułat Jerzy Banaszkiewicz z Radomia. Byli elewi z Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. W asyście orkiestry z Bodzentyna uczestnicy mszy św. przeszli do wąchockiego rynku, gdzie złożono kwiaty przed pomnikiem “Ponurego".

Uroczystości zakończyła defilada kompanii honorowej studentów kieleckiej uczelni, pocztów sztandarowych, harcerzy, grup strzeleckich. Na zakończenie niedzielnej uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku wyświetlono 25 minutowy film historyczny ze sprowadzenia prochów Ponurego do Wąchocka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie