Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości upamiętniające pomordowanych mieszkańców wsi polskiej w lesie w Kazinach, w gminie Wodzisław. Zobacz zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Starostwo Powiatowe Jędrzejów
We wtorek 12 lipca, w Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odbyły się uroczyste obchody poświęcone wspomnieniu wszystkich osób, które straciły życie w wyniku egzekucji w czerwcu 1944 roku w lesie kazińskim w gminie Wodzisław. W niemieckiej egzekucji zginęły osoby zarówno z gminy, jak i z terenu powiatu jędrzejowskiego.

12 lipca ustanowiono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich waleczność i patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc jakiej udzielali uciekinierom i osobom ukrywającym się przed prześladowaniami, za udział w walkach w oddziałach partyzanckich, za zapewnianie wyżywienia mieszkańców miast oraz wsparcie dla żołnierzy z podziemnego państwa polskiego.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu starosta jędrzejowski Paweł Faryna:

- Ogrom poniesionego cierpienia nie pozwala nam zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach. Upowszechniajmy te bolesne historie, nieśmy w przyszłość świadectwo bohaterów polskiej wsi. Mieszkańcy polskich wsi, mimo represji i prześladowań nie odeszli od postawy patriotycznej, przez cały okres wojny zaopatrywali w życzliwość miasta i oddziały partyzanckie, nieśli pomoc innym represjonowanym. Za tę patriotyczną postawę często płacili najwyższą cenę- mówił starosta. -Ogrom poniesionego cierpienia nie pozwala nam zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach. Upowszechniajmy te bolesne historie, nieśmy w przyszłość świadectwo bohaterów polskiej wsi. Mieszkańcy polskich wsi, mimo represji i prześladowań nie odeszli od postawy patriotycznej, przez cały okres wojny zaopatrywali w życzliwość miasta i oddziały partyzanckie, nieśli pomoc innym represjonowanym. Za tę patriotyczną postawę często płacili najwyższą cenę- mówił starosta.

W trakcie obchodów 12 lipca swoimi wspomnieniami ze zdarzeń, jakie miały miejsce w lesie kazińskim podzieliła się jedna z uczestniczek tamtych tragicznych wydarzeń, pani Zofia Żołna.
Egzekucja miała miejsce 19 czerwca 1944 roku. Była jedną z większych zbrodni niemieckich na terenie powiatu jędrzejowskiego. Była to egzekucja publiczna, przeprowadzona 19 czerwca 1944 roku we wsi Kaziny, w czasie której rozstrzelano 34 zakładników, przetrzymywanych dotychczas w więzieniu w Kielcach. Byli oni wyselekcjonowani z 51 zakładników aresztowanych 22 maja 1944 roku. 13 z nich pochodziło z rejonu Mstyczowa i Wodzisławia 25 z innych miejscowości dzisiejszych powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego.

W uroczystości wzięli udział między innymi starosta powiatu jędrzejowskiego Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, przewodniczący rady miejskiej Leszek Krzelowski, burmistrz Miasta i Gminy Wodzisław Dominik Łukasik wraz z sekretarzem Miasta i Gminy Renatą Koziarą i przedstawiciele innych instytucji oraz stowarzyszeń wraz z mieszkańcami wsi Kaziny i przedstawicielami środowisk kombatanckich.

Następnie na zakończenie obchodów uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalono pamiątkowe znicze przed pomnikiem ofiar egzekucji w hołdzie pomordowanym. Uroczystość poprowadził Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Bernard Suchmiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie