Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysty jubileusz Nauczycielskiego Chóru Kameralnego „Concentus” w Starachowicach

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Monika Nosowicz-Kaczorowska
Jubileuszowy koncert Nauczycielskiego Chóru Kameralnego Concentus.
Jubileuszowy koncert Nauczycielskiego Chóru Kameralnego Concentus.
Trzydziestolecie działalności świętował Nauczycielski Chór Kameralny „Concentus”. Jubileusz uczczono śpiewem. Z tej okazji w zaprzyjaźnionym Domu Nauczyciela, gdzie chórzyści mają próby, odbył się uroczysty koncert.

Spotkanie zgromadziło liczną widownię. Wśród gości byli przedstawiciele władz, członkowie innych chórów z miasta, przyjaciele „Concentusa”. Przyjechali też członkowie chóru Con Passione z Zagnańska, którzy wspólnie z chórzystami z „Concentusa” zaśpiewali kilka utworów. Spotkanie rozpoczęli gospodarze - zaśpiewali „Jak wielką moc posiada śpiew” Ludwiga van Beethovena. Chórzyści z Nauczycielskiego Chóru Kameralnego „Concentus” odebrali wiele życzeń i gratulacji. „Sto lat” po łacinie zaśpiewał poseł Krzysztof Lipiec. Serdeczne gratulacje na ręce dyrygent Krystyny Kowalczyk złożyła wojewoda Agata Wojtyszek, która zanim objęła fotel wojewody śpiewała w chórze „Meridies”. W imieniu prezydenta Marka Materka gratulacje złożyła Małgorzata Zatorska, a Monika Nowak odczytała list od starosty Danuty Krępy. Lata spędzone z chórem wspominali byli dyrygenci „chóru „Concentus”: Bożena Magdalena Mrózek, Piotr Gąsowski i Jan Maslonkowski. Chórzyści usłyszeli też wiele ciepłych słów od przedstawicieli placówek kulturalnych, chórzystów z innych chórów ze Starachowic i melomanów. Na zakończenie spotkania był tort ufundowany przez prezydenta Marka Materka. Pokroili go wspólnie obecna i byli dyrygenci chóru.

Nauczycielski Chór Kameralny „Concentus” powstał w 1987 roku z inicjatywy działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego, między innymi Andrzeja Jacka Tarnowskiego, Krystyny Kowalczyk i Bożeny Magdaleny Mrózek. Pierwsze próby odbywały się w Szkole Muzycznej, potem chór przeniósł się do Domu Nauczyciela, gdzie jego członkowie spotykają się do dziś. Przez lata zmieniali się dyrygenci i chórzyści. W chórze śpiewało 101 osób. Pierwszym dyrygentem był Piotr Gąsowski, następnie chór prowadzili: Jan Maslonkowski, Bogusław Swat, Bożena Magdalena Mrózek a od roku 2010 roku funkcję dyrygenta przejęła Krystyna Kowalczyk.
Obecnie chór liczy 24 osoby, w tym 11 nauczycieli: ośmiu emerytowanych i trzech czynnych. Najstarszymi chórzystami są Aniela Kopyś, Krystyna Kowalczyk oraz Andrzej Jacek Tarnowski, którzy wspólnie śpiewają od trzydziestu lat. Długoletnim śpiewem mogą pochwalić się również Maria Duda i Janina Pawłoś. Repertuar jest różnorodny. Można w nim znaleźć pieśni muzyki dawnej, pieśni spirituals, gospel, utwory muzyki rozrywkowej, muzykę ludową, patriotyczną i tradycyjne kolędy. Przez 30 lat chór zgromadził duży dorobek nagród i wyróżnień. Chór brał udział między innymi w: Świętokrzyskich Prezentacjach Chórów Nauczycielskich w Ostrowcu, Ogólnopolskich Przeglądach Chórów Nauczycielskich w Ostrowie Wielkopolskim, Łódzkim Turnieju Chóralnym, Międzynarodowym Przeglądzie Nauczycielskich Zespołów Artystycznych w Puławach, Świętokrzyskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kielcach, prezentacjach wokalnych z okazji Dnia Muzyki w Starachowicach, dawał koncerty w wielu krajach w Europie. Od 1990 roku występy odbywały się w Austrii, Danii, Czechach, we Włoszech, na Węgrzech, na Litwie w Wilnie i Kownie, w Irlandii - na zaproszenie Chóru Redemptorystów z Limerick. W 2017 roku chór występował na Ukrainie - we Lwowie.

ZOBACZ TAKŻE:
Artur Barciś - spotkanie z cyklu "Podwieczorek z gwiazdą", Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie