Jakub Perdeus, specjalista torakochirurg, Jacek Wojarski, specjalista transplantolog, profesor kardiologii Marianna Janion, profesor Marian Zemabala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca i dyrektor szpitala na Czarnowie Jan Gierada po projekcji filmu "Bogowie".
(fot. Łukasz Zarzycki)
Projekcję i spotkanie z wybitnymi profesjonalistami od przeszczepów płuc i serca dla świata lekarskiego i młodzieży zorganizował Jan Gierada, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz profesor Marianna Janion, kierownik II kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
W pokazie wzięli udział także docent kardiochirurgii Jacek Wojarski, odpowiadający w Śląskim Centrum w Zabrzu za program transplantologii płuc oraz wybitny specjalista torakochirurg Jakub Perdeus, obaj lekarze pochodzą z Kielc i zostali wychwaleni za wielki talent i wybitne osiągnięcia przez profesora Mariana Zembalę. - Moim mentorem był zarówno profesor Religa jak profesor Zembala - zdradził doktor Perdeus. - Czuję się zaszczycony, że mogę współpracować z profesorem Zembala we wszystkich skomplikowanych przypadkach - podkreślił doktor Wojarski.
- Cieszymy się z tego, że możemy w Kielcach gościć tak znakomitych lekarzy, którzy uratowali życie tak wielu ludziom - podkreślił dyrektor Jan Gierada. - Profesor Marian Zembala wdraża nowoczesne leczenie kardiochirurgiczne za co wszyscy lekarze i pacjenci, również ze świętokrzyskiego są bardzo wdzięczni - dodała profesor Marianna Janion.
Film "Bogowie", który obejrzało już kilkanaście milionów widzów opowiada o życiu i pracy słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religii, jego niezwykłej determinacji i przeszkodach, jakie musiał pokonać na drodze do przeprowadzenia pierwszego przeszczepu serca. Poprzedził go dramat wielu nieudanych operacji, walka o każde uderzenie serca, wielkie ambicje i bolesne porażki, a także ogromna samotność na drodze do tego sukcesu.
Po projekcji znamienici goście opowiadali o swoich wrażeniach na temat filmu oraz dzielili się wspomnieniami o profesorze Zbigniewie Relidze.
- Profesor Religa zmienił polską kardiochirurgię, był niezwykle konsekwentny w dążeniu do celu, ale na pewno nie był Bogiem, miał jak każdy wady i zalety - powiedział profesor Zembala. - W żadnym wypadku nikt z nas nie czuje się Bogiem, musimy być niezwykle pokorni i ciągle się kształcić, aby jak najlepiej pomagać ciężko chorym pacjentom. Profesor Religa dał nam wspaniały przykład odwagi i pracowitości, rozpoczął rewolucję w medycynie, my staramy się tę drogę kontynuować każdego dnia - dodali docent Jacek Wojarski i docent Jakub Perdeus.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?