Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny księdza profesora Bonifacego Miązka (zdjęcia)

Marzena Kądziela [email protected]
Wśród gości księdza profesora znalazł się także marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Wśród gości księdza profesora znalazł się także marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Marzena Kądziela
Profesorowie, rektorzy, duchowni, władze województwa, powiatu, gminy. Takich gości miał na swych 75 urodzinach ksiądz profesor Bonifacy Miązek. Przyjaciele, naukowcy humaniści, przygotowali specjalną "Księgę Jubileuszową".
Urodziny ksiedza prof. Bonifacego Miązka

Urodziny księdza infułata prof. Bonifacego Miązka

Takiego najazdu humanistów, naukowców, dostojników Kościoła jeszcze w koneckiej Bibliotece Publicznej nie było. Podobnego spotkania nie było zapewne także w naszym mieście. A sprawcą całego "zamieszkania" był obchodzący swoje 75. urodziny ksiądz infułat profesor doktor habilitowany Bonifacy Miązek, który swą naukową i kapłańska emeryturę postanowił spędzić w Końskich.

- To dla nas zaszczyt - mówił wzruszony burmistrz Krzysztof Obratański. - Nie ma w naszym mieście drugiej tak utytułowanej osoby, drugiego takiego naukowego i moralnego autorytetu. Cieszę się, że juz pięć lat temu mogliśmy nadać księdzu profesorowi tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Końskie".

ZAMIENIŁ PIĘKNY WIEDEŃ NA KOŃSKIE

W słowach burmistrza nie ma ani krzty przesady, bowiem ksiądz profesor, długoletni wykładowca na Uniwersytecie Wiedeńskim, uważany jest za twórcę polonistyki na tej uczelni. Z napisanych przez niego podręczników uczą się austriaccy studenci, a publikacje w języku niemieckim dotyczące historii literatury polskiej autorstwa księdza profesora trudno zliczyć.

- Tym bardziej jesteśmy zaszczyceni, że tak Wielki Humanista zdecydował się zamienić piękny Wiedeń na małe Końskie - dodaje burmistrz.

SALA NIE MIEŚCIŁA WSZYSTKICH GOŚCI

Wśród gości urodzinowego spotkania w bibliotece znaleźli się między innymi: profesor doktor habilitowany Krzysztof Kuczyński, germanista z Uniwersytetu Łódzkiego, rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak, ksiądz adiunkt doktor Henryk Kołodziejczyk z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, profesor Piotr Obrączka, polonista z Uniwersytetu w Opolu. Byli księża infułaci i inni duchowni, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Andrzej Dąbrowski, władze powiatu i gminy. Sala w bibliotece nie mieściła wszystkich, którzy chcieli brać udział w jubileuszu księdza.

WZRUSZAJĄCE WSPOMNIENIA

Nie obyło się bez wzruszających wspomnień przyjaciół dotyczących rodzinnego domu księdza profesora znajdującego się w oddalonej od Końskich o 15 km Kolonii Szczerabckiej, o nauce w Liceum Pedagogicznym w Końskich i studiach teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu, o służbie kapłańskiej.

- Ksiądz Boniek, bo tak o nim mówiliśmy, był dla nas niedoścignionym wzorem i cudownym przyjacielem - wspominał obecny rektor Politechniki Świętokrzyskiej Stanisław Adamczak. - Poznałem go, gdy byłem ministrantem, potem przez wiele lat nie widzieliśmy się aż do momentu, gdy jako naukowiec pojechałem na wykłady do Wiednia.

DŁUGI OKRES "NIEWIDZENIA"

Ten długi okres "niewidzenia" dotknął nie tylko kieleckiego rektora. Młody wtedy ksiądz był zmuszony wyjechać z kraju w 1965 roku, gdyż ze względu na współpracę z paryską "Kulturą" zainteresowała się nim Służba Bezpieczeństwa. Trafił do Wiednia, gdzie wcale nie przyjęto go z otwartymi ramionami.

- Ale niezwykła ambicja, pracowitość i chęć nauki spowodowała, że ksiądz Bonifacy Miązek nauczył się języka niemieckiego, studiował slawistykę, historię sztuki oraz filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim - opowiadał przyjaciel i autor wielu publikacji na temat twórczości księdza profesor doktor habilitowany Krzysztof Kuczyński z Uniwersytetu Łódzkiego. - Na uczelni zdobył tytuł doktora, tam też uzyskał habilitację. Zdobył wiele prestiżowych nagród w dziedzinie literatury, a do jego najważniejszych osiągnięć historycznoliterackich należy, oprócz polskojęzycznych opracowań z zakresu literatury polskiej, cykl publikacji niemieckojęzycznych opracowań z zakresu literatury polskiej.

WIELKA METROPOLIA - KOŃSKIE

Wielu gości zabierało głos wspominając wspólną przeszłość. Nam najbardziej podobały się krótkie wspomnienia samego Jubilata, który przypomniał swoje pierwsze zetknięcie z Końskimi. Opowiedział, jaką metropolią wydało mu się miasteczko, gdy wraz z babcią przyjechał na wozie konnym na targ. Opowiadał o swej nauce w tutejszej szkole i o pierwszych wierszach, które w tej szkole powstawały. Żałujemy, że na wspomnienia pozostało podczas jubileuszu tak mało czasu...

Podczas urodzin przyjaciele Jubilata wręczyli mu "Księgę Jubileuszową - Powrót do domu" zredagowaną przez profesorskie grono. To czwarta tego typu księga ofiarowana księdzu profesorowi. Znajdują się w niej publikacje na temat twórczości naszego poety i historyka literatury, jakie ukazały się w ostatnich dwóch latach. Wydawcy zamieścili tam także bibliografię na temat twórczości Bonifacego Miązka, oraz wywiady, także ten zamieszczony w "Echu Dnia".

Ksiądz infułat, profesor doktor habilitowany Bonifacy Miązek to osoba bardzo szanowana w Końskich. Jest poetą, krytykiem literackim i historykiem literatury polskiej, profesorem Uniwersytetu Wiedeńskiego. Urodził się w 1935 roku w oddalonej o kilkanaście kilometrów od Końskich Kolonii Szczerbackiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie