Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urok Pasiaka - ciekawy projekt ratowania świętokrzyskich tradycji tkackich w suchedniowskiej "Kuźnicy" (ZDJĘCIA)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W niedzielę 21 listopada w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" otwarto wystawę ludowego tkactwa. W tym dniu odbyła się też promocja blisko godzinnego filmu, oraz albumu fotograficznego. Wszystko to w ramach programu "Urok Pasiaka", którego celem było podtrzymanie ginącej tradycji tkania na krosnach.

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" już po raz drugi zrealizował projekt związany z ginącą, ludową kulturą regionu świętokrzyskiego. Rok temu grupę chętnych szkolił Włodzimierz Ciszek z Ostojowa, "Mistrz Tradycji", jeden z ostatnich wytwórców drewnianych zabawek, jakie w okolicach Łącznej i Suchedniowa rzemieślnicy produkowali na dużą skalę. Tym razem dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stworzono przedsięwzięcie "Urok Pasiaka".

Mistrzyni Tradycji ze Skarżyska

Wzięło w nim udział 16 osób z całej Polski (tyle było miejsc, chętnych znacznie więcej). Uczyli się trudnej sztuki tkania na krosnach. Ich mentorką była pochodząca ze Skarżyska - Kamiennej Beata Syzdół, założycielka działającego na terenie gminy Bodzentyn stowarzyszenia "Świętokrzyskie Tkaczki". Tkanie jest jej pasją od sześciu lat. Chodziła po domach, zbierała stare krosna, gospodynie prosiła, by nauczyły ją tradycyjnych technik tworzenia świętokrzyskich "pasiaków". Dziś jest uznawana za specjalistkę w tej dziedzinie. Intensywny kurs tkania trwał aż siedem miesięcy. Uczestnicy zaczynali od poznania krosien, przez trudną umiejętność snucia, po samo tkanie. Efektem końcowym było wykonanie "pasiaków".

Siedem miesięcy nauki w Kuźnicy

W niedzielę 21 listopada w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" oficjalnie podsumowano projekt. - Kurs się skończył, ale nasza przygoda z tkactwem nie - mówiła Agnieszka Włodarczyk - Mazurek, koordynatorka. Dyrektor "Kuźnicy" Andrzej Karpiński podkreślał, że celem przedsięwzięcia było ocalenie od zaginięcia tradycji i umiejętności tkania. Zebrani, wśród których byli burmistrzowie Bodzentyna Dariusz Skiba i Suchedniowa - Cezary Błach, obejrzeli blisko godzinny film, nakręcony podczas realizacji projektu. Jego autorami są Milena Sieczka i Mateusz Sadza. Wkrótce będzie go można obejrzeć na serwisie YouTube. Na koniec otwarto wystawę, prezentującą utkane "pasiaki". Odbyła się też promocja pięknie wydanego albumu, który oprócz ciekawych fotografii stanowi kompendium wiedzy na temat historii, techniki i tradycji tkactwa w regionie świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie