Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa 2.0 o szkolnictwie wyższym przegłosowana. Jakie zmiany wprowadzi w życiu studentów? Co oznacza dla uczelni?

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
freeimages.com
Nocą, 3 lipca, Sejm przegłosował Ustawę 2.0 o szkolnictwie wyższym. To zapowiadana wcześniej, kompleksowa reforma szkolnictwa wyższego popierana przez Zjednoczoną Prawicę. Znaczące zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu finansowania uczelni oraz ścieżki rozwoju naukowego pracowników. Ustawa wejdzie w życie już 1 października tego roku.

Za przyjęciem ustawy z 80 poprawkami (w tym jedną zaproponowaną przez opozycję) głosowało 233 posłów, 195 opowiedziało się przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Lepsze warunki dla studentów?

Wprowadzone zmiany niejednokrotnie odczują studenci. Do tych najbardziej fundamentalnych można zaliczyć utworzenie szkół doktorskich. Tam doktorantom stawiane będą większe wymagania, ale otrzymają oni stypendia, co z pewnością poprawi ich sytuację finansową. Inni chętni będą mieli możliwość wyboru doktoratu z tak zwanej "wolnej stopy".

Kolejną istotną nowością będzie wyższe punktowanie publikacji, które trafią do baz międzynarodowych, co w konsekwencji ma ułatwić dotarcie do nich naukowcom z całego świata. Ponadto, habilitację będzie można przeprowadzić bez limitu czasowego, który dotąd wynosił 8 lat od doktoratu. Stopień ten straci jednak na znaczeniu, między innymi ze względu na to, że przestanie być wymagany w przypadku pracy na stanowisku profesora uczelni. Ważną dla studentów zmianą będzie brak możliwości podwyższenia opłat za studia w trakcie roku akademickiego. Ponadto studenci, którzy zdecydują się na studia interdyscyplinarne mają mieć większą dowolność w wyborze kierunków.

Zmiany w funkcjonowaniu uczelni

Ustawa o szkolnictwie wyższym w istotny sposób zreorganizuje życie uczelni. Przede wszystkim zyskają one większą finansową swobodę: pieniądze będą do dyspozycji uczelni, a nie ich jednostek, czyli na przykład konkretnych wydziałów, dzięki czemu to zarządy uczelni decydować będą o tym, na co przeznaczą dotacje. Zmianie ulegną też wynagrodzenia nauczycieli akademickich, które średnio wzrosną o 800 złotych brutto.

- Ustawa zwiększa autonomię uczelni poprzez zwiększenie jej swobody organizacyjnej wewnątrz. To wspólnota akademicka decyduje, jak działa uczelnia wewnątrz, a nie ustawa – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller przed głosowaniem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: Burza podczas szczytu UE w sprawie uchodźców

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie