Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie. Świętokrzyski poseł Michał Cieślak z Porozumienia o szczegółach nowych przepisów

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyski poseł z partii Porozumienie Michał Cieślak
Świętokrzyski poseł z partii Porozumienie Michał Cieślak
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła już w życie. Zgodnie z uchwaloną regulacją koła gospodyń wiejskich, które zarejestrują się w ARiMR, zyskają osobowość prawną, dzięki czemu będą mogły zarabiać i pozyskiwać dotacje. Zmian jest jednak dużo więcej. O szczegółach nowych przepisów mówi świętokrzyski poseł Michał Cieślak z partii Porozumienie.

Nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich określa między innymi formy i zasady zrzeszania się w KGW, tryb ich zakładania oraz organizację kół gospodyń wiejskich. Co ważne, koła zarejestrowane zyskają osobowość prawną. Będą mogły prowadzić działalność społeczno-gospodarczą na własny rachunek oraz zakładać związki kół gospodyń wiejskich. Po rejestracji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, koła gospodyń wiejskich zostaną w pełni samorządnymi organizacjami mieszkańców wsi, niezależnymi od kółek rolniczych. Jaką działalność będą mogły prowadzić Koła Gospodyń Wiejskich?

Wedle nowych przepisów, KGW ma być dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich”. Powinno działać na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet mieszkających na wsi oraz ich rodzin. W szczególności ma prowadzić działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich; na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich; wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet; inicjować i prowadzić działania na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; upowszechniać i rozwijać formy współdziałania, gospodarowania i racjonalne metody prowadzenia gospodarstw domowych; reprezentować interesy środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej, rozwijać kulturę ludową, w tym w szczególności kulturę lokalną i regionalną. KGW będzie mogło zarabiać i otrzymywać dotacje. Ustawa przewiduje możliwość gromadzenia majątku i prowadzenia działalności gospodarczej przez koła gospodyń wiejskich.

- Zarejestrowane koła gospodyń wiejskich mogą przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej czy z dochodów z majątku koła. Co ważne, dochód z działalności KGW może być przeznaczony jedynie na realizację celów statutowych koła, za to nie może być przeznaczony do podziału między członkinie koła. W nowym prawie przewidziano możliwość prowadzenia przez koło uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Jednak, żeby z tej formy rozliczania z fiskusem skorzystać KGW musi spełnić łącznie trzy warunki - mówi świętokrzyski poseł z partii Porozumienie Michał Cieślak.

- Po pierwsze, KGW osiągnęło przychody wyłącznie z działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, ze sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej, ze sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych, z odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach. Po drugie, w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, które wcześniej wymieniono, w wysokości do 100 tysięcy złotych. Po trzecie, koło nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego - wyjaśnia Michał Cieślak.

- Rząd przygotowując ustawę zaproponował, aby na terenie jednej wsi można było utworzyć tylko jedno koło gospodyń wiejskich, które korzystałoby w pełni z nowej ustawy o KGW. Oznacza to w praktyce, że ten, kto pierwszy zarejestruje KGW, ten będzie korzystał z przywilejów przewidzianych w nowej ustawie dla kół. Inne organizacje będą musiały działać na zasadzie na przykład stowarzyszeń. Żeby dane koło gospodyń wiejskich działało na podstawie nowej ustawy, musi zostać wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W praktyce będzie odbywać się w ten sposób, że komitet założycielski danego KGW musi złożyć wniosek wraz ze statutem koła do biura powiatowego ARiMR. Koło uzyskuje osobowość prawną w momencie wpisania do rejestru. Obecnie działające koła mają pierwszeństwo przez miesiąc, do końca grudnia - podkreśla Michał Cieślak.

Od pierwszego grudnia tego roku wszystkie Biura Powiatowe ARiMR przeprowadzają konsultacje dla Kół Gospodyń Wiejskich. Trwa już rejestracja.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie