Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga rodzice 13-letnich dziewczynek z gminy Włoszczowa! Ta szczepionka może uratować życie

Rafał BANASZEK
Szczepienia 13-letnich dziewczynek z gminy Włoszczowa będzie prowadził doktor Dariusz Młodawski z pielęgniarką Barbarą Żak.
Szczepienia 13-letnich dziewczynek z gminy Włoszczowa będzie prowadził doktor Dariusz Młodawski z pielęgniarką Barbarą Żak. Rafał Banaszek
Włoszczowska przychodnia Novomed zaprasza 13-latki z miasta i gminy Włoszczowa na darmowe szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy, które rozpoczną się pod koniec maja. Szczepienie jest bezbolesne i może uratować w przyszłości życie dorosłej kobiecie.

LEKCJE HIGIENY W SZKOŁACH

Po raz trzeci Urząd Gminy we Włoszczowie finansuje szczepionki dla 13-latek. Akcję ma koordynować przychodnia Novomed przy ulicy księdza biskupa Mieczysława Jaworskiego we Włoszczowie (obok kaplicy błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego). Szczepienia będzie wykonywał kierownik przychodni - Dariusz Młodawski, pediatra, specjalista epidemiologii i neonatologii.

W tym celu doktor Młodawski razem z doktorem Dariuszem Środą, specjalistą-ginekologiem, właścicielem ośrodka zdrowia, gdzie będzie realizowany program szczepień, od przyszłego tygodnia (od poniedziałku, 12 maja) rozpoczynają w szkołach gminy Włoszczowa szkolenia dla dzieci i ich rodziców, dotyczące higieny osobistej. Lekcje z lekarzami potrwają dwa tygodnie, po czym rozpoczną się szczepienia.

W TRZECH DAWKACH

- Szczepienia chcemy rozpocząć w końcu maja. Wtedy podamy pierwszą dawkę leku. Druga zostanie podana 1 - 1,5 miesiąca później, natomiast trzecia dawka najpóźniej do połowy grudnia. Wszystkie trzy dawki szczepionki musimy podać 13-letnim dziewczynkom, mieszkankom miasta i gminy Włoszczowa, w terminie do 15 grudnia - wyjaśnia Dariusz Młodawski.

Szczepienia będą się odbywać we wtorki i czwartki w godzinach 8 - 18 oraz w soboty (24 maja, 31 maja oraz 7 czerwca) w godzinach 9 - 12 w przychodni Novomed przy ulicy biskupa Jaworskiego w pokoju numer 13. Do zaszczepienia są 83 dziewczynki z gminy Włoszczowa. Warto wspomnieć, że ubiegłoroczna edycja szczepień zakończyła się wielkim sukcesem - skorzystało z niej aż 80 procent 13-latek!

STUPROCENTOWA SKUTECZNOŚĆ

Dzięki szczepionce Silgard, bo tak się nazywa, można ograniczyć umieralność kobiet na raka szyjki macicy w przyszłości. - Szczepionka, którą podajemy, ma stuprocentową skuteczność w zapobieganiu raka szyjki macicy i dodatkowo zapobiega powstawaniu kłykcin kończystych (brodawek) narządów płciowych. Ma udowodnione działanie przeciwrakowe. Cały świat szczepi dziewczynki w wieku 11 - 13 lat - wyjaśnia włoszczowski pediatra.

- Szczepionka jest bezbolesna, nie powoduje odczynów, powikłań, gorączek. Nie ma się czego obawiać - zapewnia doktor Młodawski, od lat zajmujący się szczepieniami we Włoszczowie. Warto nadmienić, że szczepionka Silgard kosztuje na rynku około 250 złotych (jedna dawka). We Włoszczowie będą za darmo trzy dawki dla 13-letnich dziewczynek. Gmina zabezpieczyła w budżecie na ten cel 50 tysięcy złotych.

Więcej informacji o tej akcji profilaktycznej można uzyskać pod numerem telefonu: 604-640-609 (doktor Dariusz Młodawski) oraz dzwoniąc do przychodni Novomed na numery stacjonarne: 41-394-43-17, 41-242-89-74. - Prosimy rodziców 13-letnich dziewczynek o kontakt z naszą przychodnią - apeluje kierownik Novomedu.

ŚMIERCIONOŚNY NOWOTWÓR

Rak szyjki macicy jest drugim po raku piersi najczęściej występującym nowotworem u kobiet do 45. roku życia. Nowotwór ten dotyka najczęściej młode kobiety u szczytu ich życia rodzinnego i zawodowego. Często jego przebieg jest bezobjawowy i trudny do rozpoznania. Profilaktyka polega na systematycznym wykonywaniu cytologii nabłonka szyjki macicy oraz szczepieniu.

Polska, jak się okazuje, ma jeden z najgorszych wskaźników zapadalności na raka szyjki macicy oraz najwyższy wskaźnik umieralności. Co roku notuje się u nas około 4 tysiące nowych zachorowań, z czego połowa pacjentek umiera. Obliczono, że dziennie pięć Polek umiera na ten nowotwór. - Jesteśmy na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o statystyki. Wyprzedziła nas nawet Rumunia - twierdzi Dariusz Młodawski.

JAK NAJWCZEŚNIEJ

- Dlatego nie ma obecnie lepszej profilaktyki, jeśli chodzi o raka szyjki macicy, jak badania cytologiczne i szczepienia przeciwko wirusowi HPV - uważa doktor Dariusz Środa, właściciel przychodni we Włoszczowie, zastępca ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego szpitala.

- Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Pediatryczne zalecają, żeby szczepić dzieci w wieku 11 - 13 lat, które nie rozpoczęły jeszcze inicjacji seksualnej i nie są zakażone wirusem HPV. Chodzi o to, żeby podać szczepionkę jak najwcześniej - przypomina ginekolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie