Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W czwartek nad Świętokrzyskiem możliwe groźne trąby powietrzne i burze. Zobacz gdzie i kiedy

Lidia Cichocka
Ta trąba powietrzna pojawiła się w okolicach miejscowości Topola koło Skalbmierza w powiecie kazimierskim. Na szczęście nie wyrządziła szkód.
Ta trąba powietrzna pojawiła się w okolicach miejscowości Topola koło Skalbmierza w powiecie kazimierskim. Na szczęście nie wyrządziła szkód.
- W czwartek prognozujemy dwa przypadki trąb powietrznych w województwach świętokrzyskim oraz na granicy województwa świętokrzyskiego z województwem małopolskim - mówi Piotr Żurowski, członek stowarzyszenia polskich Łowców Burz. Przewidywane są też w Świętokrzyskie, groźne burze.

CZEKAMY NA PAŃSTWA INFORMACJE I ZDJĘCIA!

Na wiadomości od Państwa o wichurach, burzach i trąbach czekamy pod numerem telefonu 41 36-36-109. Informacje, zdjęcia i video można nadsyłać na adres [email protected]. Z kolei SMS i MMS odbierane są pod numerem 510-026-015. Wysyłając zdjęcia i video prosimy o wpisanie nazwy miejsca oraz wyrażenie zgody na publikację.

Serwis internetowy lowcyburz.pl informuje, że w czwartek dojdzie "do najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia ludzkiego" zjawisk pogodowych, których przyczyn eksperci upatrują w obecności polarnego frontu atmosferycznego i odpowiednich dla powstawania burz warunków w troposferze.

CZYTAJ też:Trąba powietrzna także nad Świętokrzyskiem! Zobacz film

Obserwatorzy pogody ze stowarzyszenia Łowcy Burz ostrzegają przed trąbami powietrznymi. - Mogą się one zdarzyć w czwartek - mówi Piotr Żurowski, rzecznik Łowców Burz.

Członkowie stowarzyszenia stale obserwują pogodę. W środę w swoim serwisie internetowym poinformowali, że nad Kielecczyzną w czwartek mogą powstać trąby powietrzne. - Wnioskujemy tak ponieważ w troposferze występują bardzo silne wiatry pokrywające się z czynnikiem energii konwekcyjnej - mówi Żurowski.- Przyczyną ich powstania jest obecność polarnego frontu atmosferycznego.

- Prognozujemy dwa przypadki trąb powietrznych w województwie świętokrzyskim - na południowy-zachód od Kielc, a także na granicy z województwem małopolskim - dodaje Żurowski. Trąby mogą występować od godziny 15 do 23.

Jak poznać powstającą trąbę? - Jeśli zaobserwujemy ciemną chmurę, która obniża się w stronę ziemi i na jej spodzie zaczyna się tworzyć lej - to to jest trąba - wyjaśnia Żurowski podkreślając, że łowcy burz nie chcą wywoływać paniki. - Warto jednak wiedzieć jak się wtedy zachować. Przed wiatrem wie-jącym z prędkością 100 km na godzinę, a takich można się spodziewać najlepiej schronić się w piwnicy lub łazience, bo ona zazwyczaj nie ma okien. Z pewnością nie na piętrze.

Prognozy łowców burz sprawdzają się w 80 procentach jest więc mała szansa, że do powstania trąb nie dojdzie, jednak równie prawdopodobne są w tym czasie bardzo silne burze, połączone z gradem. Burze przewidywane są w godzinach popołudniowych głównie w części województwa na południe od Kielc.

- Ekipa łowców burz wybiera się w czwartek na kielecczyznę by z bliska obserwować pogodę. 16 lipca niewielka trąba powietrzna przeszła koło Kazimierzy Wielkiej. Wcześniej gigantyczne zniszczenia poczyniła trąba w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Uwaga! Ostrzeżenia o burzach i trąbach powietrznych będziemy na bieżąco zamieszczać na echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie