Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach

Klaudia Tajs
Goźlicki cmentarz jest jednym z najstarszych na Sandomierszczyźnie. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku
Goźlicki cmentarz jest jednym z najstarszych na Sandomierszczyźnie. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku archiwum
Pierwszego listopada już po raz siódmy przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach, w gminie Klimontów.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Kwestujący dyżurować będą przy obu bramach nekropolii w godzinach od 8 do 17.

Goźlicki cmentarz jest jednym z najstarszych na Sandomierszczyźnie. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku. Aż 17 najcenniejszych nagrobków objętych zostało ochroną konserwatorską.
O potrzebie odnowy kolejnych zabytkowych nagrobków mówi Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”. – W tej chwili najpilniejszej interwencji wymaga pomnik nagrobny rodziny Ossolińskich, składający się z części starszej, XIX –wiecznej i młodszej, dobudowanej w początkach XX wieku - tłumaczy Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”. - Kilka tygodni temu runął krzyż wieńczący starszą część nagrobka. Coraz mniej czytelne stają się także napisy upamiętniające pochowanych tu Feliksa i Walerię Ossolińskich, którym hrabia Wiktor Ossolińskich, nie mający męskiego potomka ostatni przedstawiciel arystokratycznej linii rodu, zapisał w testamencie Ossolin, a więc miejsce z którego wywodzą się korzenie tej słynnej familii.

Wartość dotychczasowych prac związanych z odnową pomników, wykonanych z inicjatywy Stowarzyszenia w ciągu minionych lat, przekroczyła 60 tysięcy złotych. Jako pierwszy odnowiony został, najstarszy spośród zachowanych na cmentarzu, nagrobek Jerzego Dobrzańskiego, dawnego dziedzica Sternalic, zmarłego w 1836 roku. Ponadto przeprowadzona została renowacja pomników nagrobnych: Elżbiety Synowskiej (1840 rok), Joanny Gadomskiej (1858 rok) oraz Feliksa Zarodzińskiego (1892 rok). Ten ostatni nagrobek – wykonany z żelaza i żeliwa – udało się wyremontować dzięki pomocy firmy „Agroremont” z Faliszowic.

Cmentarz parafialny w Goźlicach został założony w 1811 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ WYBORY PRZED II TURĄ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie