Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2020 roku o 80 procent mniej kobiet wykonało cytologię w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. To z powodu pandemii koronawirusa

Iwona Rojek
Doktor Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej zachęca kobiety do wykonania cytologii.
Doktor Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej zachęca kobiety do wykonania cytologii. Archiwum
Na skutek pandemii koronawirusa, a także zamknięcia wielu przychodni, wiele kobiet przestało wykonywać badania profilaktyczne. Skutki takiego zachowania mogą być dramatyczne, bo panie mogą obudzić się w trzecim stadium raka szyjki macicy. Specjaliści apelują, aby nie lekceważyły badań, bo to może kosztować życie.

O tej sytuacji świadczy fakt, że w 2020 roku aż o 80 procent spadła liczba wykonywanych badań cytologicznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

– To jest bardzo niepokojąca tendencja – mówi doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - Kiedy pandemia koronawirusa zostanie opanowana może się okazać, że spotkamy się z wysypem chorób nowotworowych. Ich stadia, zarówno raka piersi, jak i szyjki macicy mogą być tak zaawansowane, że będzie za późno na uratowanie życia. Dlatego apeluję, aby panie w postanowieniach noworocznych wzięły pod uwagę wizytę u ginekologa. To kosztuje kilka minut, a może uratować życie. Zaniechania w czasie pandemii dotyczą też profilaktyki innych chorób - mówi doktor.

Doktor Smorąg dodaje, że zarówno mamografia, jak i cytologia jest bezbolesna, bezpieczna i bezpłatna. Systematycznie wykonywana cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy w najwcześniejszym stadium. Wtedy można go szybko wyleczyć.

Również doktor Piotr Fras, ginekolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to doskonały moment, aby przypomnieć sobie kiedy ostatni raz wykonywałyśmy cytologię, jeśli dawno to najwyższy moment aby pójść na badanie.

Kobiety z którymi rozmawialiśmy mówią, że unikają teraz badań, bo boją się zakażenia koronawirusem. Narzekają też na problemy z dostaniem się do lekarza.

Ale Izabela Opalińska, rzecznik prasowy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zachęca, żeby nie rezygnować z badań.

- W 2019 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wykonano blisko 9 tysięcy cytologii. W roku 2020 zaledwie 1600. Co roku rak szyjki macicy w regionie dotyka ponad 80 kobiet, a połowa z nich umiera. Nawet kobiety, które są niepełnosprawne ruchowo mogą się przebadać - mogą w tym celu skorzystać z bezpłatnego transportu. Można go zamówić pod numerem 609  990 033 . Każda pacjentka będzie miała wykonaną cytologię konwencjonalną i cytologię na podłożu płynnym, co zapewnia dokładniejszą diagnostykę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie