Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Busku mają haka na raka

Adam Ligiecki
O "haku na raka” uczniom buskiego liceum opowiadał Jacek Heciak, radiolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
O "haku na raka” uczniom buskiego liceum opowiadał Jacek Heciak, radiolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. A. Ligiecki
Ten program ma chwytliwą nazwę i liczy sobie dopiero pół roku, dlatego łatwo trafia do młodzieży.

W buskich szkołach średnich o programie profilaktycznym "Mam haka na raka" wie już ponad 800 uczniów.

To dzięki spotkaniom, jakie odbyły się najpierw w "budowlance" i "ekonomiku", s w miniony piątek w "mechaniku" oraz w I Liceum Ogólnokształcącym.

BADANIE TO OBOWIĄZEK

Ogólnopolski program "Mam haka na raka" ujrzał światło dzienne we wrześniu 2007 roku. Zainteresowała się nim buska radna Bogusława Majcherczak, która od pięciu lat jest koordynatorem badań mammograficznych na Ponidziu. - Zobaczyłam ten program w Internecie. Zaraz potem nawiązałam kontakt ze szkołami. Idziemy do młodych ludzi, aby szerzyć wiedzę na temat profilaktyki raka. Ich rola jest tu ogromna - podkreśla z naciskiem.

"Echo Dnia" jest patronem medialnym świętokrzyskiej kampanii na rzecz aktywnej profilaktyki. W piątek gościliśmy na spotkaniu w buskim liceum z udziałem ponad setki uczniów, dziewcząt i chłopców.

- Czy musimy bać się raka? - tak zaczął swoją prelekcję Jacek Heciak, radiolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Odpowiadając za chwilę: - Raka piersi nie. Ale pod warunkiem, że będziemy robić badania profilaktyczne. Służą one temu, by tę chorobę wyleczyć.

Doktor Heciak przygotował prezentację multimedialną dotyczącą nowotworów. Statystyki biją na alarm - w Polsce na raka piersi choruje co roku 12 tysięcy kobiet i "krzywa zachorowalności" ciągle idzie w górę. Co gorsza, dwie trzecie pacjentek umiera (na świecie mniej niż 10 procent). Zdaniem lekarzy, jest to wynikiem zbyt późnego zgłoszenia się na badania profilaktyczne. A mammografia dla pań powyżej 50 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta, to wręcz obowiązek.

ZAPYTAJ MAMĘ

W regionie świętokrzyskim profilaktycznymi badaniami skryningowymi (przesiewowymi) ma zostać objętych 160 tysięcy kobiet w wieku 50-69 lat. Są powszechnie dostępne i bezpłatne. Tymczasem robi je zaledwie co czwarta osoba. Jak dotrzeć do reszty? Jak przełamać ten mur niechęci?

- Wy także możecie pomóc - zwrócił się do uczniów Jacek Heciak. - Zapytajcie w domu wasze mamy, ciocie, babcie, sąsiadki czy robiły już badania mammograficzne. Jeśli nie, to kiedy pójdą je zrobić. To bardzo ważne, gdyż tylko wczesne wykrycie raka gwarantuje wyleczenie.
Oprócz pakietu wiedzy uczniowie ogólniaka otrzymali także plakaty, broszury, materiały edukacyjne.

RAK CO MINUTĘ

Podczas piątkowego spotkania mówiono też o innych chorobach nowotworowych, jak zbierającym równie tragiczne żniwo raku szyjki macicy. Według raportów lekarzy, na świecie co minutę wykrywa się nowy przypadek zachorowania. W Polsce codziennie 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Pięć z nich potem umiera. Stąd zakrojona na szeroką skalę kampania na rzecz badań cytologicznych. Radiolog z Kielc przybliżył buskiej młodzieży szeroką gamę "chorób cywilizacji XXI wieku". Dotykają one i panów - rak prostaty, rak płuc, otyłość, choroby wieńcowe.

Bogusława Majcherczak zapowiada, że w marcu spotkania w szkołach będą organizowane również w powiatach pińczowskim i kazimierskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie