Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Busku-Zdroju ruszyła kwalifikacja wojskowa. Obecność obowiązkowa. Ma się stawić ponad 500 mieszkańców powiatu

s
Podpułkownik Mirosław Smerdzyński Wojskowy Komendant Uzupełnień
Podpułkownik Mirosław Smerdzyński Wojskowy Komendant Uzupełnień Dawid Łukasik
Ponad sześć tysięcy 19-latków wezwano w tym roku do kwalifikacji wojskowej na terenie województwa świętokrzyskiego, która ruszyła w poniedziałek, 3 lutego. W powiecie buskim przed komisją stanie około 500 osób.

Czas trwania kwalifikacji wojskowej został ustalony na okres od dnia 3 lutego do dnia 30 kwietnia 2020 rok. W pierwszych dniach w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Busku-Zdroju, ulica Waryńskiego 29 A ( budynek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej) będą stawać głównie panowie z gmin powiatu buskiego. Kwalifikacja wojskowa dla osób z terenu Miasta i Gminy Busko - Zdrój zostanie przeprowadzona w dniach od 24 lutego do 2 marca.

Podczas kwalifikacji wojskowej ustala się aktualną zdolność do służby wojskowej. W tym celu, w każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej, wydając stosowne orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej. Ponadto, każdej osobie zgłaszającej się do kwalifikacji wojskowej zakładana jest ewidencja wojskowa oraz wydawany wojskowy dokument osobisty, czyli książeczka wojskowa z wpisem między innymi o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.
Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

* dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.
* posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej.
* aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 centymetry bez nakrycia głowy.
* dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły.

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny Burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Wojskowego Komendanta Uzupełnień, może nałożyć na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę, w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Do tegorocznej kwalifikacji wojskowej, w całym województwie świętokrzyskim, zostało wezwanych 6 345 mężczyzn rocznika podstawowego, czyli urodzonych w 2001 roku (19-latkowie), 818 mężczyzn roczników starszych, urodzonych w latach 1999 - 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz 150 kobiet (urodzonych w latach 1996 – 2000.

- Jeśli chodzi o kobiety, to do kwalifikacji wzywane są panie, które posiadają kwalifikacje przydatne w czynnej służbie wojskowej lub pobierają naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące absolwentkami takich szkół i kierunków – wyjaśnia podpułkownik Mirosław Smerdzyński Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kielcach. Dodaje, że takich kobiet wezwano 135, pozostałych 15 to panie, które ochotniczo zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie