Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chrobrzu odsłonięta została rzeźba przedstawiająca utwór Wojciecha Belona

Irena IMOSA
Rzeźba „Majster Bieda”, portret i koncert były formami uczczenia dokonań Wojciecha Belona w 25 rocznicę jego śmierci.
Rzeźba „Majster Bieda”, portret i koncert były formami uczczenia dokonań Wojciecha Belona w 25 rocznicę jego śmierci. I. Imosa
W uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele barda Ponidzia.

Najbliżsi krewni, ludzie kultury i sztuki oraz politycy odsłonili w sobotnie popołudnie rzeźbę przedstawiającą utwór Wojciecha Belona "Majster Bieda". Dzieło wyszło spod dłuta zakopiańskiego artysty Piotra Klamerusa.

"Majster Bieda" stanął w panteonie rzeźby drewnianej obok pałacu Wielopolskich. W spotkaniu dla uczczenia ćwierćwiecza śmierci barda Ponidzia wzięło udział ponad stu gości, w tym liczne grono dawnych przyjaciół Wojtka. "Majster Bieda" stanął obok odsłoniętych w ubiegłym roku: "Nagiego sadu" Wiesława Myśliwskiego, "Wawrzka syna Wawrzyńca" Józefa Mortona i "Beldonka" Adolfa Dygasińskiego. Fundatorami rzeźby jest rodzina poety.

Gości spotkania powitał Dariusz Garlej, dyrektor ośrodka w Chrobrzu, a ceremoniał poprowadził kustosz Adam Ochwanowski, który jest pomysłodawcą uwieczniania w drewnie dzieł literackich.

"ODSZEDŁ ZIELONĄ WIOSNĄ"

Okolicznościową orację zarówno na temat postaci Wojciecha Belona, jak i pierwowzoru utworu wygłosiła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. - Jakaż okrutna ironia losu sprawiła, że to nie Władek Nadopta, lecz Wojtek "nie przyszedł kiedyś zieloną wiosną, miejsce, gdzie siadał, zielskiem zarosło" - mówiła Bożentyna Pałka-Koruba, wspominając swego dawnego przyjaciela i jego dokonania.
- Zostawiam tu cząstkę siebie, czyli "Majstra Biedę", ale pragnę podkreślić, że to drugie moje dzieło związane z Wojtkiem. Pierwszym było łóżeczko dla jego maleńkiej córeczki Olgi, które zrobiłem, gdy tylko przyszła na świat. Jej pierwsze łóżeczko w życiu - zdradził nam Piotr Klamerus.

PORTRET NA WETLINĘ I KONCERT W BIBLIOTECE

Odsłonięciu rzeźby towarzyszyły inne akcenty. W sobotę przekazany został także portret Wojtka Belona, który za sprawą aktywistów buskiego Towarzystwa Grzybland trafi do schroniska na Połoninie Wetlińskiej, gdzie Wojtek był ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Fundatorami portretu są państwo Jadwiga i Leszek Irlowie.

Z kolei Piotr Klamerus, jak i schronisko na Wetlinie otrzymali opatrzony specjalnymi dedykacjami upominek w postaci tomu przygód Koziołka Matołka zatytułowanego "Królewskie Ponidzie", co było dobrą formą promocji regionu Ponidzia. Koncert uświetniający uroczystość rozpoczął recital wirtuoza gitary Ryszarda Styły, któremu towarzyszył Bogusław Mietniowski. Wystąpili również: Małgorzata Biesaga z Janem Kozłowskim oraz młodziutka wczasowiczka Kasia z Pewli Wielkiej, która także przybyła w sobotę do Chrobrza z gitarą, pięknym głosem i ciekawym repertuarem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie