MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek ruszają wykłady otwarte dla kielczan

opracowanie (imo)
- Chcemy wrócić do tradycji wykładów otwartych, czyli spotkań, które będą okazją do rozmowy i refleksji - mówi Marzena Marczewska, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członek Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, które jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Już w czwartek, 10 listopada, Kieleckie Towarzystwo Naukowe wraz z Muzeum Dialogu Kultur inicjuje działalność „Uniwersytetu Otwartego”. W jego ramach w każdy drugi czwartek miesiąca w Muzeum Dialogu Kultur (Rynek 3) o godzinie 17:30 odbywać się będą wykłady, przede wszystkim z zakresu nauk humanistycznych. - Członkowie Towarzystwa reprezentują różne dyscypliny naukowe, tematyka wykładów będzie więc zróżnicowana. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z życzliwym przyjęciem mieszkańców Kielc - mówi profesor Marzena Marczewska.

Pierwszy wykład wygłosi profesor Janusz Detka, który będzie mówił o „Węgierskim Październiku 1956 w polskiej poezji”. Poruszy kwestię reakcji poetów polskich na antysowieckie powstanie Węgrów jesienią 1956 roku, omówi teksty napisane przez twórców kilku generacji (Iwaszkiewicz, Przyboś, Ważyk, Jastrun, Herbert, Szymborska), które składają się na zbiorowe świadectwo braterstwa i empatii. - Wiersze te były rodzajem szlachetnego daru, ale też zapisem gniewu i bezsilności wobec totalitarnej przemocy. Chcemy, by wykłady inspirowały słuchaczy do dyskusji i przemyśleń. Serdecznie zapraszamy - zachęca nasza rozmówczyni.

Kieleckie Towarzystwo Naukowe działa nieprzerwanie od grudnia 1957 roku. Prowadzi działalność wydawniczą, popularyzatorską i badawczą.

Czego dotyczyć będą kolejne spotkania? Poniżej zakres tematyczny: profesor Grażyna Legutko - Konopnicka mało znana, profesor Marta Meducka - „Gazeta Kielecka” (1870-1939), profesor Piotr Pietrych - (Nie)istniejaca książka Miłosza o Ameryce lat czterdziestych, profesor Barbara Lena Gierszewska - Przytulne gniazdka? Mieszkania inteligenckich bohaterów w polskim kinie obyczajowym 1956-1970, doktor Anna Myślińska - Polska współczesna ikonosfera narodowa, profesor Marzena Marczewska - Mowa nienawiści. profesor Beata Wojciechowska - Cudzoziemcy na ziemiach międzyrzecza Wisły i Pilicy do końca XIII wieku, profesor Diana Poskuta-Włodek - Teatry kobiece w dwudziestoleciu międzywojennym, profesor Anna Kurska -„Balladyna”, czyli o próbie karnawalizacji literatury romantycznej, profesor Stanisław Cygan - Językowy obraz ziemi w powieści Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu", doktor Cezary Jastrzębski - Kuchnia turysty w widłach Wisły i Pilicy w dobie rozbiorowej, doktor Marek Maciągowski - Początki przemysłu spożywczego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie