MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W czwartek Światowy Dzień Radiologii. Sprawdź jak się przygotować do badania

/IB/
Doktor Jacek Heciak, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii
Doktor Jacek Heciak, konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii
Razem z doktorem Jackiem Heciakiem, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie radiologii podpowiadamy, jak pacjent powinien przygotować się do tego badania.

8 listopada 1895 roku Wilhelm Conrad Röntgen odkrył istnienie promieniowania, które później zostało określone jego nazwiskiem. Od tamtego dnia rozpoczęła się naukowa przygoda badaczy, naukowców i lekarzy, która szybko przeistoczyła się w niezwykle ważną dziedzinę medycyny i trwa do dziś. Radiologia to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

- Często termin ten jest zestawiany z określeniem "diagnostyka obrazowa", bo jest ścisły związek radiologii jako dziedziny powszechnie kojarzonej z wykorzystywaniem fal promieniowania rentgenowskiego, z innymi nowszymi technikami obrazowania ciała wykorzystującymi fale promieniowania elektromagnetycznego o innej charakterystyce - wyjaśnia dr Jacek Heciak.

W zakres diagnostyki obrazowej wchodzi obecnie wiele rodzajów badań, często wzajemnie uzupełniających się, takich jak: radiologia klasyczna (np. zdjęcia RTG), ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (MR). Wsparciem dla radiologii jest medycyna nuklearna (scyntygrafia).

Połączenie dwóch technik doprowadziło do powstania wysoko specjalistycznych urządzeń: PET-TK i PET-MR. Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz pracy tysięcy lekarzy i naukowców dokonał się ogromny postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka, co spowodowało przełom w profilaktyce oraz leczeniu większości chorób.

Powodzenie i dokładność badania zależy od wielu czynników. W tym również od przygotowania pacjenta - dodaje dr Heciak i radzi jak pacjent może pomóc sobie i lekarzowi.

Badania RTG
- kości, stawy, czaszka - pacjent może być po posiłku
- kręgosłup - pacjent powinien na 1-2 dni przed badaniem zażyć środek przeczyszczający, żeby gazy jelitowe nie zaciemniały obrazu. Dieta przed badaniem powinna być lekkostrawna.

Tomografia komputerowa

- Pacjent powinien być na czczo, ponieważ w tym badaniu podaje się dożylnie kontrast. Ten środek może powodować nudności, a nawet wymioty i może dojść do zachłyśnięcia się, czy porażenia pacjenta - tłumaczy dr Heciak.

Rezonans magnetyczny

Lepiej być na czczo, ponieważ również podczas tego badania może wystąpić konieczność podania kontrastu.

Ultrasonografia

Tarczyca, badania dopplerowskie - można być po posiłku;
Jama brzuszna - w dniu badania dieta lekkostrawna, żeby gazy jelitowe nie zaciemniały obrazu. Lepszy obraz uzyskuje się przy wypełnionym pęcherzu, więc na godzinę przed badaniem należy wypić pół litra wody mineralnej.

Usg piersi, mammografia

Najlepiej przeprowadzać badanie kilka dni po miesiączce (nigdy przed), wtedy struktura piersi jest bardziej miękka, piersi nie są nadwrażliwe i obrzmiałe z powodu nagromadzonej w organizmie wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie