Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszczep ścięgna od zmarłego dawcy w szpitalu w Busku-Zdroju. Wykonał go legendarny doktor Stefan Podesek

Michał Kolera
Michał Kolera
Grzegorz Lasak, dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju oraz doktor Stefan Podesek.
Grzegorz Lasak, dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju oraz doktor Stefan Podesek. archiwum ZOZ Busko-Zdrój
Zespół znanego i cenionego chirurga Stefana Podeska wykonał skomplikowany zabieg przeszczepu ścięgna. To pierwsza tego typu operacja w szpitalu w Busku-Zdroju.

- Z satysfakcją informujemy, że lekarz medycyny Stefan Podesek wykonał, po raz pierwszy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku–Zdroju, skomplikowany zabieg przeszczepu ścięgna - poinformował niedawno buski szpital.

- Stan po założeniu protezy jednoprzedziałowej kolana. Proteza jednoprzedziałowa wymaga pełnej stabilności kolana, ponieważ w wyniku urazu doszło do jego przyśrodkowej niestabilności. Wcześniej pacjent miał operację z powodu tej niestabilności z wykorzystaniem własnych ścięgien. Dokonano rekonstrukcji kompleksu więzadeł pobocznego przyśrodkowego i więzadło tylnego skośnego z użyciem allograftu - oto opis medyczny wykonanego zabiegu.

Pierwszy przeszczep ścięgna od zmarłego dawcy w buskim szpitalu

Allograft jest przeszczepem tkanki pochodzącej od zmarłego dawcy. Jest ona pobierana, sterylizowana radiacyjnie, zamrażana, a następnie przechowywana w banku tkanek. Ze względu na różnice w budowie ciała, wzrost i wagę, przed zabiegiem konieczne są drobiazgowe badania obrazowe - rtg, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Kulisy wykonanej operacji wyjaśnia doktor Stefan Podesek.

- Korzyściami jest to, że oszczędza się własne tkanki. Skraca się czas operacji, zmniejsza się rozległość zabiegu. Ten pacjent był po protezie jednoprzedziałowej z uszkodzonymi strukturami więzadłowymi, które powodowały niestabilność kolana. Bez rekonstrukcji tych struktur pacjent wymagałby zabiegu rewizyjnego i wstawienia protezy związanej. Koszt takiej protezy to kilkadziesiąt tysięcy. Zabieg jest szalenie rozległy. Natomiast rekonstrukcja, którą przeprowadziliśmy, pozwala pacjentowi na sprawne funkcjonowanie - objaśnia doktor Stefan Podesek.

Nie był to pierwszy zabieg tego typu, który przeprowadzał. - Allografty są często i od dawna stosowane. Na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, jest to popularny sposób rekonstrukcji więzadeł, zwłaszcza krzyżowych. U nas jest stosowany rzadziej, prawdopodobnie ze względu na koszty. W Polsce występuje, ale przeważnie w prywatnych ośrodkach - tłumaczy.

Doktor Stefan Podesek - znany specjalista od ortopedii

Doktor Stefan Podesek urodził 7 października 1953 roku. W przeszłości był radnym Sejmiku, kandydatem w wyborach parlamentarnych. Wielokrotny laureat plebiscytów "Echa Dnia" - Lekarz Roku. To uznany fachowiec w swojej dziedzinie, działa w niej od 44 lat. Jest prawdziwą legendą ortopedii, przyjeżdżają do niego pacjenci z całej Polski. Najpierw, przez cztery lata pracował na ortopedii dziecięcej w buskiej Górce, następnie w oddziale chirurgicznym szpitala miejskiego, przez siedem lat był tam zastępcą ordynatora, a 17 lat - ordynatorem. Potem wrócił na Górkę, gdzie organizował oddział ortopedii dorosłych. Pięć lat spędził na ortopedii w Staszowie. Do Buska-Zdroju i tamtejszego szpitala powiatowego przyszedł na początku 2022 roku.

- Można powiedzieć, że wróciłem do źródeł - mówi doktor Stefan Podesek.

- Jestem dumny z całej załogi oraz z pana doktora Stefana Podeska. To doświadczony fachowiec, sprawny organizator, posiadający ogromną wiedzę, spokój i dokładność. Nieprzypadkowo był konsultantem wojewódzkim ortopedii i traumatologii narządów ruchu. To budujące, że taki dobry lekarz pracuje w naszej lecznicy, bo to jeden z największych oddziałów ortopedycznych w województwie. Liczy 50 łóżek - mówi Grzegorz Lasak, dyrektor buskiego szpitala.

Warto dodać, że w buskim szpitalu możliwe są już także nowoczesne zabiegi medyczne z udziałem dedykowanych dla konkretnego pacjenta protez wykonanych przez specjalistyczne drukarki 4D.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie