MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Daleszycach rusza Ośrodek Mediacji

JC
W szkoleniu z mediacji wzięli udział pracownicy socjalni, policjanci, pedagodzy, sołtysi i przedstawiciele służby zdrowia.
W szkoleniu z mediacji wzięli udział pracownicy socjalni, policjanci, pedagodzy, sołtysi i przedstawiciele służby zdrowia.
Lokalni mediatorzy już przeszkoleni. Zaczną pomagać od listopada

Od listopada w gminie Daleszyce rusza Ośrodek Mediacji Rodzinnych, który przy pomocy wyszkolonej kadry, w tym profesjonalnego mediatora, pomoże porozumieć się zwaśnionym rodzinom.

- Z tego, co mi wiadomo, będzie to pierwsza taka placówka w województwie świętokrzyskim - informuje burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński. Jak przyznaje, pomysł zrodził się z potrzeb zgłaszanych do Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach. - Zgłaszają się osoby z różnymi problemami prosząc o wsparcie. Najczęściej to kłótnie o miedzę i podział majątku, najpoważniejsze to przemoc w rodzinie, której podłoże zazwyczaj stanowi choroba alkoholowa. Mediacje to bardzo dobra praktyka, dlatego cieszę się, że umożliwimy mieszkańcom naszej gminy korzystanie z tego typu usług. A zażegnanie choćby jednego sporu będzie dla nas sukcesem. Nad projektem pracuje naprawdę mocny zespół osób, jestem przekonany, że przyniesie to dobre efekty – dodaje Dariusz Meresiński.

W tym tygodniu w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Daleszycach odbyło się dwudniowe szkolenie pracowników socjalnych, funkcjonariuszy policji, pedagogów, przedstawicieli służby zdrowia oraz sołtysów, którzy mają w przyszłości pełnić rolę lokalnych mediatorów.

Szkolenie dotyczyło zakresu mediacji, czyli umiejętnego rozwiązywania trudnych, często ciągnących się latami konfliktów rodzinnych. Dr Paulina Forma z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawiła diagnozę dotyczącą trudności komunikacyjnych występujących w rodzinach i związkach partnerskich na terenie miasta i gminy Daleszyce. Diagnoza poprzedzona została badaniem ankietowym przeprowadzonym wśród mieszkańców.- Ankietowani często wskazywali na siebie jako sprawcę konfliktu czy sporu, co oznacza, że mają do nas zaufanie i są otwarci na współpracę – podkreśliła dr Paulina Forma. Szkolenie poprowadził Błażej Pasiut, mediator, trener i psycholog. Przeszkoleni pracownicy w swoich przyszłych działanaich będą wspierani przez profesjonalnego mediatora z Krakowa.

Projekt mediacji prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”, edycja 2016. Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Daleszycach pozyskał na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie prawie 40 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z konkursu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wyjaśnia Renata Segiecińska, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Daleszycach, mediacje mają między innymi służyć temu, by nie dochodziło do eskalacji konfliktów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do zjawiska przemocy w rodzinie.

Od listopada mediator będzie kilka razy w tygodniu dyżurował w siedzibie Gimnazjum w Daleszycach. Z bezpłatnej pomocy będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie