MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Tomasz Lato, wójt gminy Masłów bez tajemnic. To pasjonat turystyki i przyrody

Anna Bilska
Anna Bilska
Wójt gminy Masłów Tomasz Lato z żoną Edytą (z prawej) i ikoną polskiej piosenki Ireną Santor. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Wójt gminy Masłów Tomasz Lato z żoną Edytą (z prawej) i ikoną polskiej piosenki Ireną Santor. Więcej na kolejnych zdjęciach. archiwum prywatne
Wybory samorządowe odbyły się 7 kwietnia 2024 roku. Na echodnia.eu prezentujemy zwycięzców wyborów na prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. Dziś Tomasz Lato, wójt gminy Masłów w powiecie kieleckim, który wygrał wybory w pierwszej turze.

Tomasz Lato, wójt gminy Masłów bez tajemnic

Tomasz Lato ma 59 lat. - Moją dewizą jest pomagać ludziom łączyć ich i wspólnie działać na rzecz rozwoju gminy Masłów. Taka myśl przyświecała Komitetowi Wyborczemu Razem dla Gminy Masłów, który tworzyłem z 14 kandydatami na radnych, doświadczonymi w pracy samorządowej, ale również z tymi, którzy rozpoczynają swoją drogę w działaniach na rzecz lokalnej społeczności – mówi Tomasz Lato. - Start w kolejnych wyborach związany jest z chęcią realizacji rozpoczętych i planowanych inwestycji, wspólnie z radnymi chcemy zadbać o budowę chodników, dróg i ścieżek rowerowych, realizować kolejne sieci wodociągowo-kanalizacyjne, poprawiać jakość służby zdrowia. Chcemy, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie, a kolejne inwestycje polepszały jakość ich życia. Oświata, kultura, sport i turystyka to ważne obszary, które mają wpływ na kształtowanie tożsamości kulturowej gminy Masłów – dodaje.

Tomasz Lato prywatnie

Tomasz Lato ma 59 lat, z wykształcenia pedagog, szczęśliwy mąż, ojciec dwójki dzieci i dziadek. Tomasz Lato jest miłośnikiem turystyki i przyrody. Dąbrówka, Klonówka, Radostowa to góry, po których szlakami prowadzącymi przez gminę Masłów często spaceruje z żoną Edytką. Od lat wśród zainteresowań ważne miejsce zajmuje ornitologia i obserwowanie ptaków. Szczególnie bliskie są mu bociany, często odwiedza miejsca ich gniazdowania w regionie świętokrzyskim. Jest propagatorem budowy budek lęgowych, a jego podwórko i sąsiedztwo jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków. Bliskie są mu również zwierzęta domowe, obecnie posiada trzy koty. Wójt jest kolekcjonerem aniołów, ma już ich ponad 200! Głównie to różnej wielkości figurki. Kilka z nich trafiło już na licytacje podczas akcji charytatywnych między innymi finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tomasz Lato działalność

Tomasz Lato przez lata był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych, prowadził Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Mąchocicach-Scholasterii, co przełożyło się na zainteresowania związane z rozwojem świętokrzyskiej turystyki. Misją społeczną Tomasza Lato jest działalność profilaktyczna. Przez 20 lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do spraw profilaktyki w Urzędzie Gminy Masłów. Do dziś społecznie wspiera osoby uzależnione pomagając im i ich rodzinom poradzić sobie z problemami i zmienić swoje życie na lepsze.

Tomasz Lato zobacz galerię prywatnych zdjęć

Tomasz Lato, plany dla gminy Masłów na kadencję 2024-2029

Przed Tomaszem Lato kolejne wyzwania dotyczące rozwoju gminy. W planach na działania w kolejnej kadencji są inwestycje, na które już pozyskano fundusze między innymi budowa żłobka, przedszkola i świetlicy w Masłowie Drugim, rozbudowa żłobka w Domaszowicach, budowa Centrum Historii Lotnictwa w Masłowie Pierwszym, poszerzenie pasa drogowego w centrum Masłowa Pierwszego znaczenie poprawiającego bezpieczeństwo, czy budowa chodnika w Domaszowicach. Planowane są inwestycje między innymi polegające na budowie chodników przy drogach powiatowych, wśród nich: od granicy Masłowa Pierwszego i Masłowa Drugiego przez Brzezinki do „Szklanego Domu” w Ciekotach, w Masłowie Pierwszym ulica Podklonówka oraz ulica Górna w Mąchocicach Kapitulnych, w Mąchocicach-Scholasterii, odcinków chodników przy drodze wojewódzkiej. Będą również kompleksowo modernizowane drogi gminne wraz z budową chodników. Zostaną podjęte działania zmierzające do regulacji spływu wód oraz projekty społeczne miedzy innymi skierowane dla osób potrzebujących pomocy koordynowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Jestem jednym z ponad 11 tysięcy mieszkańców gminy, mieszkam w Mąchocicach-Scholasterii, gdzie wspólnie z żoną Edytką wybudowaliśmy rodzinny dom. Pracę na terenie gminy Masłów rozpocząłem w 1987 roku w szkole w Woli Kopcowej, od 1993 do 2014 pełniłem funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii. W latach 1998 -2018 byłem radnym Powiatu Kieleckiego w tym w dwóch kadencjach przewodniczącym Rady. Od 2014 roku przez ostatnie 10 lat służę mieszkańcom jako wójt gminy Masłów – mówi Tomasz Lato.

Tomasz Lato zobacz galerię prywatnych zdjęć

Poznaj wszystkich kandydatów na wójta gminy Masłów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie