MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W drodze do magistra

Dorota Klusek Anna Drela
Już na początku lipca, rektoraty większości szkół wyższych przeżyją prawdziwe oblężenie.
Już na początku lipca, rektoraty większości szkół wyższych przeżyją prawdziwe oblężenie. D. Łukasik
By uzyskać upragniony tytuł magistra nie trzeba wyjeżdżać daleko. Kieleckie uczelnie z roku na rok powiększają liczbę kierunków.

Wymarzony kierunek, można studiować, jeżeli już nie na uczelni państwowej, to na prywatnej. Choć w przypadku tej drugiej duże znaczenie odgrywa wysokość czesnego, jakie za rok nauki trzeba zapłacić. Przeciętnie, na większości kierunkach wynosi ono około 3 tysięcy złotych za dwa semestry, ale może być i więcej.

NABÓR JUŻ RUSZYŁ

Większość szkół już zaczęła nabór. Pojawili się także pierwsi kandydaci, którzy zdawali maturę rok temu lub wcześniej i mogli już złożyć komplet dokumentów.

Jednak dla większości tegorocznych maturzystów, którzy świadectwo maturalne odbiorą dopiero 29 czerwca, składanie dokumentów zacznie się od 2 lipca. A to, ile potrwa zależy już od uczelni. Na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, termin ten upływa 14 lipca, gdy tymczasem w większość prywatnych szkół kończy się dopiero z końcem września.

Świadectwo maturalne to podstawa. Najlepiej, jeżeli to będzie oryginał, może też być odpis wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub szkołę. Ale to początek. Do tego dochodzą cztery zdjęcia, a w przypadku Politechniki Świętokrzyskiej czy Akademii Świętokrzyskiej, jedno zdjęcie musi być zapisane w formie elektronicznej.
Niezbędne będzie także orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania. W niektórych uczelniach wymagana jest kopia dowodu osobistego, w innych zaś tylko dowód do wglądu. Są też placówki, w których panowie muszą pokazać książeczkę wojskową.

Szkoły wymagają też wypełnienia specjalnych ankiet lub kwestionariuszy osobowych, które można pobrać z ich strony internetowej lub dostać w miejscach, gdzie rekrutacja jest przeprowadzana. Dobrze również jest wiedzieć, jak się pisze życiorys, bo i taki czasami trzeba oddać. Wymagany jest na przykład w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Kielcach.

KTO PIERWSZY TEN LEPSZY

To standard. Czasami trzeba do tych dokumentów dołączyć zaadresowaną kopertę lub list za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, jak ma to miejsce w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu. Z kolei ci maturzyści, którzy chcą się dostać na specjalność Administracja Systemami Bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach, muszą dodatkowo dostarczyć zaświadczenie o niekaralności oraz wyniki badań: OB, mocz, poziom cukru, morfologia i RTG klatki piersiowej.

Jest jeszcze jeden ważny element. To opłata rekrutacyjna. Jej wysokość jest różna. Na jednych uczelniach wynosi ona 85 złotych, ale są i takie placówki, gdzie na wstępie trzeba wyłożyć aż 600 złotych.

Wreszcie wiele szkół prywatnych wabi kandydatów do siebie promocjami. Na przykład Wyższa Szkoła Umiejętności Zawodowych w Pińczowie, dla tych, którzy na stacjonarne pielęgniarstwo zapiszą się do 31 lipca, zapłacą wpisowe mniejsze o 100 złotych. O tyle mniej zapłacą także za czesne w czasie pierwszego półrocza.

Jeszcze dalej poszła kielecka Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, w której do 15 lipca wpisowe wynosi 250 złotych. Z kolei ci, którzy zdecydują się do końca lipca zapłacą 350 złotych, a po 31 lipca już 450. Ale uwaga, podejmując decyzję, jakie studia, i na jakiej uczelni wybrać, warto się dobrze zastanowić, ponieważ zapłaconego wpisowego już nie odzyskamy.

NIE MARNOWAĆ ROKU

Co zaś z tymi, którzy matury nie zdali, albo w ogóle do niej nie podchodzili? Ci mogą skorzystać z bogatej oferty szkół policealnych. - Placówki te oferują bardzo duży wachlarz kierunków zawodowych - mówi Anna Michalska, dyrektor Wydziału Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Ustawicznego Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach. - Często są bardzo elastyczne i w miarę swoich możliwości reagują na zapotrzebowania rynku. Najczęściej trwają dwa lata i kończą się uzyskaniem konkretnego zawodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie