Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dwikozach odbyło się 23. Wojewódzkie Święto Pomidora. Pomidory królowały w koszach i na stołach.

Klaudia Tajs
W bogatym programie imprezy znalazły się prezentacje kulinarne lokalnych stowarzyszeń. Głównym składnikiem potraw był pomidor.
W bogatym programie imprezy znalazły się prezentacje kulinarne lokalnych stowarzyszeń. Głównym składnikiem potraw był pomidor. Klaudia Tajs
Już po raz dwudziesty trzeci w Dwikozach odbyło się Wojewódzkie Święta Pomidora. W bogatym programie imprezy znalazły występy zespołów artystycznych i prezentacje kulinarne lokalnych stowarzyszeń. Doroczne święto stało się okazją dla rolników do wymiany doświadczeń na temat uprawy pomidorów oraz zaprezentowania dorodnych pomidorów oraz miodów, wytworzonych przez lokalnych pszczelarzy.

XXIII Wojewódzkie Święto Pomidora rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Dwikozach. Podczas nabożeństwa poświęcony został kosz warzywny. Później zebrani, prowadzeni przez orkiestrę i poczty sztandarowe, przeszli w korowodzie na stadion, gdzie odbyła się oficjalna i artystyczna część imprezy.

Wśród gości pomidorowego święta byli parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu sandomierskiego i ościennych powiatów. Nie zawiedli mieszkańcy, którzy wykorzystując słoneczną pogodę, postanowi spędzić popołudnie na tej lokalnej imprezie. W tym roku gospodarzami dwikoskiego święta byli Barbara Kisińska oraz Marcin Sadowski, którzy wspólnie z Markiem Łukaszkiem, wójtem gminy Dwikozy i Markiem Koziełem, przewodniczącym Rady Gminy Dwikozy powitali uczestników święta.

Podczas uroczystego otwarcia przypomniano także o tradycji świętowania. - Pierwsze święto pomidora odbyło się w 1995 roku z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Dwikozy Mieczysława Sawy i jest kontynuowane do dziś - przypomniał prowadzący wydarzenie Sylwester Łysiak. - Inne były czasy i inny charakter tej gminy. Produkcja odbywała się w innych warunkach i przynosiła duże dochody producentom. Na terenie gminy produkowano pomidory na wielką skalę, o czym niech świadczy fakt, że przez kilka lat gmina Dwikozy była na pierwszym miejscu w Polsce w produkcji pomidora pod osłonami. Warunki rynku wymogły zmiany profilowe. Poprzez coraz mniejszą opłacalność oraz długi okres produkcji pomidorów jest ona coraz mniej popularna.

Pierwsze dwa Święta Pomidora odbywały się w Parku Zieleniec. Kolejne do chwili obecnej odbywają się na stadionie sportowym.

Czym to święto jest dla gminy? - Święto obchodzimy, aby wynagrodzić naszym rolnikom i producentom ich bardzo ciężką pracę - powiedział wójt Dwikóz Marek Łukaszek. - To święto jest jedną z największych cyklicznych uroczystości w naszej gminie, która odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę lipca. Wojewódzkie Święto Pomidora to doskonała forma promocji naszego regionu i producentów.

Podczas uroczystego otwarcia zaprezentowano także nowy poczet rejonowego koła pszczelarzy z Dwikóz, który został poświęcony podczas nabożeństwa.

Organizatorzy wydarzenia przypominali, że coroczne święto jest okazją do wymiany doświadczeń w zakresie zastosowania nowych technologii, zakupu sprzętu do uprawy pomidorów czy środków ochrony roślin. Wszyscy zainteresowani mogli również skorzystać z bezpłatnych konsultacji na temat ochrony warzyw.

Po części oficjalnej rozpoczął się blok muzyczny. Wystąpił zespół Bayer Full, zespoły z terenu gminy oraz Zespół Basta.
Organizatorem tegorocznego Święta Pomidora, które odbywa się pod patronatem marszałka województwa i wojewody świętokrzyskiego jest samorząd gminy Dwikozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie