MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Garbowie stanął pomnik generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Piękna uroczystość z udziałem mieszkańców i gości [DUŻO ZDJĘĆ]

Klaudia Tajs
W Garbowie stanął pomnik generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Piękna uroczystość z udziałem mieszkańców i gości.
W Garbowie stanął pomnik generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Piękna uroczystość z udziałem mieszkańców i gości. Fot. K. Tajs
- Świętujemy dziś powrót do Garbowa wielkiego Polaka, generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego - powiedziała przed uroczystym odsłonięciem popiersia generała Olga Gawron, prezes Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa. Popiersie generała stanęło na placu w centrum miejscowości, w sąsiedztwie drugiego bohatera z Garbowa rycerza Zawiszy Czarnego.

O tym, jak ważną postacią dla lokalnej społeczności Garbowa jest generał Józef Dowbor-Muśnicki, który w latach 1917-1918 był dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji, a w latach 1918-1919 – naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim, mówiła Olga Gawron, Stowarzyszenia Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, z inicjatywy którego stanęło popiersie. - Z przekazów starszych pokoleń wiemy, że generał odwiedzał swoją rodzinną miejscowość po wojnie - mówiła Olga Gawron. - Wiemy też jakie to było wielkie wydarzenie. Wszyscy z ciekawością i podziwem witali generała w Garbowie. Generał nie zapomniał także o tym, jak ważne jest wykształcenie. Sam musiał zdobywać go za granicą. Dlatego przekazał znaczą sumę pieniędzy na budowę szkoły tu, w Garbowie. Najważniejszą rzeczą, która łączy tych dwóch bohaterów, to to, że wracają do Garbowa w postaci tych dwóch postumentów, by od dziś razem, dumnie spoglądać na Garbów, na mieszkańców Garbowa i by przypominać, że wielcy ludzie rodzą się wszędzie, czy to wieś, czy miasto, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy.
Poseł Marek Kwitek zauważył, że do tej pory Garbów kojarzył się wszystkim z osobą rycerza Zawiszy Czarnego. Teraz miejscowość zyskuje kolejnego bohatera generała Dowbor Muśnickiego. - On tu był zawsze, był w sercach, ale chodzi i o ten gest i moment, gdzie w szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę na tego wybitnego syna ziemi sandomierskiej - powiedział poseł Marek Kwitek. - Jednego z ojców niepodległości Polski.

Senator Jarosław Rusiecki przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej dodał. - Ziemia sandomierskie piękna jest bogactwem urodzajnej ziemi, piękna jest pracowitością ludzi, którzy tę ziemię uprawiają - stwierdził senator Rusiecki. - Piękna ziemia sandomierska jest bogactwem ludzi. To na tym placu dziś najbardziej widać. Można powiedzieć, te dwie, wielkie postacie odważnego rycerza pamiętającego Polskę Piastów i Jagiellonów Zawiszy Czarnego i syna tej ziemi generała Józefa Dowbor Muśnickiego o tym bogactwie mówi dziś do nas wszystkich.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz gminy Dwikozy, powiatu sandomierskiego i lokalna społeczność, dla której to bardzo ważna postać. - Powraca do nas historia i ci ludzie, którzy walczyli i zabiegali o kraj - mówili mieszkańcy. - Dzisiaj powraca pamięć o nich. Tak wygląda nasza rzeczywistość, że ktoś się o to upomina. Dumny jestem z tego, że tacy Garbowiacy urodzili się tutaj i powracali do tej miejscowości. Nie zapomnieli skąd się wywodzą.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyła oprawa wojskowa i koncert pieśni patriotycznych.

Autorem odsłoniętego popiersia generała Józefa Dowbor-Muśnickiego jest kielecki artysta Sławomir Micek.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie