Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Glinianach wybudowano betonową drogę

Michał LESZCZYŃSKI <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Przecięcie przez Kazimierza Kotowskiego, starostę opatowskiego wstęgi rozpoczęło oficjalne użytkowanie drogi.
Przecięcie przez Kazimierza Kotowskiego, starostę opatowskiego wstęgi rozpoczęło oficjalne użytkowanie drogi. R. Biernicki

Nowa, piękna droga powstała w rekordowym tempie. To wielkie ułatwienie dla mieszkańców Glinian i okolicznych wiosek. Wreszcie skończy się jazda po polnych, często nieprzejezdnych drogach.

Po pięciu kilometrach betonowej drogi mogą już jeździć mieszkańcy Glinian (gmina Ożarów). Drogę budowano pięć miesięcy.

Wieś Gliniany graniczy z Teofilowem, wsią w gminie Tarłów. Polna, czasami niedostępna polna droga, prowadząca przez piaszczyste lasy łącząca niegdyś te dwie miejscowości przeszła do historii.

SUPERTRWAŁA

Potrzeba wykonania drogi była bardzo pilna. Wybierano pomiędzy masą asfaltową, a cementową. Koszt jednej i drugiej niemalże podobny, betonu może nieco większy. Kazimierz Kotowski, starosta opatowski, przekonuje o znacznie większej trwałości betonu niż asfaltu.

- O remoncie drogi porozmawiamy dopiero za pięćdziesiąt lat - mówi całkiem poważnie starosta.

Trwałość asfaltu jest ograniczona. Nawierzchnię trzeba zmieniać lub remontować co kilka lat. Przykładem może być ulica Sienkiewicza w Opatowie, gdzie w 1999 roku położono nową, po to aby w tym roku ją zedrzeć i wylać z powrotem. Do kosztu drogi asfaltowej należy dodać drożejącą ropę naftową, jako półprodukt i koszty transportu, nieraz z odległych miejsc.

PROSTO Z CEMENTOWNI

Koszt transportu materiałów w przypadku drogi betonowej Gliniany - Teofilów był niewielki, ponieważ cementownia w prostej linii znajduje się w odległości niecałych trzech kilometrów. Prace nad wylewaniem masy trwały zaledwie pięć miesięcy. To zawrotne tempo było możliwe dzięki sprzyjającej pogodzie. (Kładzenie betonu nie może się odbywać w zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperaturze. Cement albo nie schnie wcale, albo schnie za szybko). Nad jakością produktu czuwały laboratoria.

Nowa droga znacznie ułatwiła komunikację mieszkańcom wiosek. Do parafii w Glinianach należą miejscowości: Teofilów, Brzozowa, Duranów, Wiktoryn. Teraz wierni będą mieli około 10 kilometrów krócej do kościoła, wcześniej musieli jeździć naokoło. To także krótsza droga do Ostrowca Świętokrzyskiego czy innych miejscowości. Pojawiła się też możliwość zorganizowania regularnych kursów PKS.

DRUGA Z BETONU

W powiecie opatowskim to już druga betonowa droga. Pierwszą, kilometrowej długości w Przybysławicach (gmina Ożarów) wybudowano w zeszłym roku i do tej pory nie odnotowano żadnych problemów związanych z jej użytkowaniem.

Półwieczna trwałość drogi jest niezwykle istotna. W przypadku tradycyjnych, asfaltowych traktów największą zmorą są dziury i ich łatanie. Dla powiatu opatowskiego oszczędności wynikające z dróg są niezwykle ważne.

- Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczymy na przykład na oświatę - mówi starosta Kotowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie