MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W hołdzie dla patrona Szkoły Podstawowej w Sokolinie

ADAM LIGIECKI [email protected]
Kaganek Oświaty 2009 z rąk Elżbiety Bieleckiej (z prawej) otrzymała Małgorzata Muzoł, świętokrzyska kurator oświaty.
Kaganek Oświaty 2009 z rąk Elżbiety Bieleckiej (z prawej) otrzymała Małgorzata Muzoł, świętokrzyska kurator oświaty. A. Ligiecki
Szkoła Podstawowa w Sokolinie obchodzi jubileusz 20-lecia nadania imienia Leona Wójcickiego. Społecznika, nauczyciela i wychowawcy, bohatera "małej ojczyzny".

- To był wielki Polak, miejscowy patriota. Wpisał się swoją pracą i swoją postawą w historię naszej miejscowości - podkreśla dyrektor szkoły, Elżbieta Bielecka.

Uroczystości zainaugurowała msza święta - w intencji patrona, zmarłych uczniów i nauczycieli - w szkolnej sali gimnastycznej. Celebrowana przez proboszcza parafii Wiesława Kitę, w asyście księdza Marka Wieczorka.

POSEŁ ZAPRASZA

Wśród gości honorowych znaleźli się: poseł Mirosław Pawlak, świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł, dyrektor gabinetu marszałka województwa Bernard Antos. Przybyli liderzy samorządu Czarnocina - przewodniczący Rady Gminy Lechosław Nawrot i wójt Marek Pikulski, pracownicy urzędu, a także rodzice, pedagodzy, wychowankowie i przyjaciele szkoły.

- W Sokolinie jestem często, ale w szkole po raz pierwszy. To dobrze, że środowisko pamięta o takim człowieku jak Leon Wójcicki - podkreślił Mirosław Pawlak, który z okazji jubileuszu przywiózł ze sobą niespodziankę. Zaproszenie... do Sejmu dla uczniów. - W ciągu 15 lat posłowania zaprosiłem do gmachu Sejmu już 323 szkoły. Wam też wszystko pokażę - deklarował parlamentarzysta.

LOKALNY BOHATER

Postać Leona Wójcickiego - długoletniego nauczyciela i kierownika podstawówki w Sokolinie - przypominała Elżbieta Bielecka. O patronie mówili także inni.

- To lokalny bohater, bohater naszej "małej ojczyzny". Człowiek, który całe życie poświęcił nauce. Wychował wielu ludzi w duchu patriotyzmu, miłości do ojczyzny - zaznaczył Marek Pikulski, dodając: - Jako samorząd będziemy starali się, w miarę możliwości, pomagać tej szkole. Żeby nadal się rozwijała.

Wzruszające były wspomnienia absolwentów szkoły w Sokolinie, wychowanków Leona Wójcickiego. A delegacja uczniów: czwartoklasista Michał, Patryk z klasy piątej oraz Sebastian z szóstej złożyła kwiaty i zapaliła znicz pamięci na grobie patrona.

PIERWSZY TAKI KAGANEK

Z okazji jubileuszu, po raz pierwszy w historii podstawówki w Sokolinie wręczono specjalną nagrodę - Kaganek Oświaty 2009. Statuetki otrzymało 14 osób, w tym: Mirosław Pawlak, Małgorzata Muzoł, Bernard Antos, Marek Pikulski, radny powiatowy Adam Stoksik. Były również listy z podziękowaniami dla emerytowanych nauczycieli, rodziców, przyjaciół szkoły, sponsorów.

Część artystyczną zainaugurował polonez z figurami, na osiem par, kręcony z gracją przez uczniów klasy czwartej, piątej i szóstej. Potem oglądaliśmy barwne widowisko z historii Polski - od czasów rozbiorów do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Pięknie wypadła zwłaszcza "sekwencja z rozbiorami", a w roli głównej wystąpiła Karolina Biesaga.

SAMORZĄD I EUROPA

Na jubileusz 20-lecia nadania szkole imienia Leona Wójcickiego oddano także do użytku i poświęcono plac zabaw dla dzieci. To ważna inwestycja, która została zrealizowana dzięki wsparciu samorządu Czarnocina oraz dotacji z funduszy Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie