Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach działają dwie grupy Stowarzyszenia " Razem pokonamy depresję", dla ludzi młodszych i starszych

Iwona Rojek
Dorota Markiewicz zachęca do przyjścia na spotkanie Stowarzyszenia w razie kłopotów z samopoczuciem i codziennym funkcjonowaniem.t
Dorota Markiewicz zachęca do przyjścia na spotkanie Stowarzyszenia w razie kłopotów z samopoczuciem i codziennym funkcjonowaniem.t Aleksander Piekarski
Jesienią częściej, niż w innych porach roku zapadamy na depresję. Wszyscy mieszkańcy, którzy zauważą u siebie objawy depresji, takie jak fatalne samopoczucie, dotkliwy smutek, brak radości i zadowolenia, niemożność wykonania najprostszych czynności, trudności ze wstanie z łóżka mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem ”Razem Pokonamy Depresję”. Powstało ono po to, aby nieść pomoc osobom cierpiącym na depresję i ich bliskim.

- Obecnie w Kielcach, jako jednym z nielicznych miast w Polsce działają już dwie grupy, dla osób młodszych do 35 roku życia oraz dla osób starszych- informuje prezes Dorota Markiewicz. - Każda z nich ma inne oczekiwania i potrzeby. Z grupą młodszych spotykamy się każdy poniedziałek w Klubie Seniora przy ul. Urzędniczej 3 w Kielcach w godzinach od 15.30 do 17.30, natomiast starsze osoby serdecznie zapraszamy w środy do Klubu Seniora przy ul. Św. S. Kostki w takich samych godzinach od 15.30 do 17.30. Depresja jest bardzo poważną chorobą, a jej złożoność i podstępność polega na tym, że zaatakowane przez nią osoby zwykle nie wiedzą co im dolega, jednocześnie nie mają siły zwrócić się po pomoc. Prezes Markiewicz podkreśla, że spotkania w Stowarzyszeniu mają charakter otwarty, każdy może na nie przyjść sam lub z rodziną, znajomymi, żeby czul się bardziej komfortowo. - Panuje u nas miła, ciepła atmosfera i każda nowa osoba zostaje przyjęta bardzo serdecznie- dodaje. – Nabywamy dokładnej wiedzy o depresji. Ludzie, którzy do tej pory dobrze funkcjonowali w życiu codziennym, nagle znajdują się w całkiem odmiennym stanie psychicznym, który zaburza ich jasną ocenę sytuacji. Mają jedynie świadomość, że coś złego się z nimi dzieje, że przestali sobie radzić niekiedy z prostymi czynnościami. Zauważają, że trudno jest im podnieść się z łóżka, zrobić sobie herbatę, przeczytać gazetę, nie mogą jeść, mają trudności ze snem. Nie wiedzą jak samodzielnie wyjść z tego stanu – paraliżu ciała i umysłu. Dobrze jest zdobywać wiedzę o chorobie, żeby wiedzieć jak sobie z nią poradzić, jak wyzdrowieć, jak uratować swoje życie. Depresja dotyka przede wszystkim ludzi wrażliwych, niezwykle empatycznych, którzy biorą na siebie kłopoty całego świata, chcą podobać się innym, przy czym same czują mało warte, nie zasługujące na zainteresowanie drugich. A takie myślenie jest błędem, bo trzeba myśleć o sobie jak najlepiej. Osoby cierpiące na depresję mają obniżoną samoocenę, silne deficyty miłości, zainteresowania i troski ze strony innych, zwykle bliskich sobie osób. W związku z tym na naszych spotkaniach uczymy ludzi dbania o siebie, umiejętności odmawiania, zachęcamy do ćwiczeń fizycznych, do relaksacji, aktywnego odpoczynku. Wspólnie oglądamy też filmy motywujące do działania. Ogromną rolę pełni wymiana myśli, rozmowa o swoich porażkach, uczuciach i drogach powrotu do zdrowia ze świadomością zrozumienia i braku oceny wśród słuchaczy. Na nowo uczymy się radości życia i zadowolenia ze swojego istnienia. Zadowoleni jesteśmy z tego, że cztery razy przystąpiliśmy do Projektu z Urzędu Miasta w Kielcach i otrzymaliśmy środki, dzięki którym mogliśmy mieć terapię ze specjalistami: z psychologiem i fizjoterapeutą oraz na obsługę księgową i materiały promocyjne. Uczestniczący w zajęciach potrafią docenić istnienie takiego przedsięwzięcia, wspierającej się grupy osób.
Prezes Dorota Markiewicz potrafi uczciwie przyznać, że sama ciągle uczy się tego jak najlepiej prowadzić Stowarzyszenie, bo to dla niej nowa życiowa rola.

– Jakiś czas temu rozpoczęłam kolejne studia, tym razem na kierunku psychologia po to, żeby lepiej rozumieć skomplikowane zachowania ludzkie i skuteczniej pomagać innym – przyznaje.- Kielczanka dopowiada, że funkcjonują z małych składek członkowskich – 5 złotych miesięcznie - ale sporo osób z powodu złej sytuacji finansowej jest z nich zwolnionych. – Chcielibyśmy pozyskać do współpracy więcej lekarzy zajmujących się zaburzeniami psychicznymi, w tym depresją, psychoterapeutów specjalizujących się w leczeniu tej choroby, ludzi mających doświadczenia w tej dziedzinie. Na wszystko potrzeba pieniędzy, bo rzadko kto w obecnych czasach zgadza się wygłosić prelekcję gratisowo, pomóc drugiemu bezinteresownie. – Uważam, że o ile nie mamy wpływu na to w jakiej rodzinie przychodzimy na świat, o tyle mamy wpływ na to jakimi ludźmi się stajemy – mówi prezes. – Członków naszego Stowarzyszenia traktujemy jak rodzinę z wyboru.. Uczymy się siebie słuchać. Pomagamy sobie i wspieramy w trudnych chwilach. Cieszymy się z naszych nawet małych sukcesów. Uczymy się pozytywnego myślenia na co dzień.

Wszyscy którzy chcieliby wesprzeć podopiecznych Stowarzyszenia mogą wpłacić nawet najmniejsze fundusze na konto: WBK 5610 9020 40 0000 0001 3223 1964.

Kontakt: Dorota Markiewicz, telefon 793 359 669 e-mail [email protected]

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Zobacz także: Ojciec Mateusz- nowe odcinki serialu powstają w Sandomierzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie