W Kielcach odbył się drugi zjazd architektów z byłego...

  W Kielcach odbył się drugi zjazd architektów z byłego Miastoprojektu. Wspominano tych, którzy odeszli i atmosferę pracy

  Iwona Rojek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Architekci z byłego biura projektowo badawczego "Miastoprojektu" spotkali się w hotelu Karczówka i wspominali dawne czasy.

  Architekci z byłego biura projektowo badawczego "Miastoprojektu" spotkali się w hotelu Karczówka i wspominali dawne czasy. ©Iwona Rojek

  W Kielcach po raz drugi, po trzech latach został zorganizowany Zjazd Architektów. Zgromadził prawie 70 osób, w dużej mierze byłych pracowników biura badawczo projektowego Miastoprojektu. Rozmowy, wspomnienia trwały w hotelu Karczówka do drugiej w nocy. Niektórzy zobaczyli się po raz pierwszy po dwudziestu kilku latach.
  Architekci z byłego biura projektowo badawczego "Miastoprojektu" spotkali się w hotelu Karczówka i wspominali dawne czasy.

  Architekci z byłego biura projektowo badawczego "Miastoprojektu" spotkali się w hotelu Karczówka i wspominali dawne czasy. ©Iwona Rojek

  Na powitanie były uściski i oglądanie fotografii z dawnego miejsca pracy.

  Wszyscy zebrani byli wdzięczni organizatorkom: Małgorzacie Grudzień, Urszuli Lamch Kołacz, Elżbiecie Chociaj oraz Barbarze Brzozie za zorganizowanie tego niezwykłego spotkania. – Były na nim nowe osoby, do których nie zdążyliśmy dotrzeć za pierwszym razem – opowiada architekt Małgorzata Grudzień. – Marzyłyśmy o tym, żeby powiadomić jak największe grono osób i udało się.
  Podczas spotkania wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że bycie architektem jest dzisiaj trudniejsze, niż dawniej z wielu względów. Jest większa rywalizacja, walka o projekty, dawniej projektowało się dużo łatwiej, były prostsze przepisy i atmosfera w pracy życzliwsza. – Szło się do niej z wielką przyjemnością – dodał architekt Krzysztof Zarzycki.

  Przybyli Anna i Marek Krawczykowie, Włodzimierz Markulis, Maryla i Andrzej Głowaccy, Maria i Włodzimierz Cichoniowie opowiadali o zaprojektowanych inwestycjach, jak zmieniają się architektonicznie Kielce i w jakim kierunku podąża architektura. Nie obyło się bez powrotu do dawnych czasów. - Biuro Miastoprojekt powstało w 1949 roku, a zostało zlikwidowane w 1996 roku – przypomniał Władysław Markulis. – Myślę, że wszyscy tu z zebrani nie zapomnimy wspólnie spędzonych ze sobą lat. Za sukces uważam to, że przyczyniliśmy się do rozwoju całego regionu i ubolewamy nad tym, że teraz nie ma tak dobrze funkcjonującego, wielobranżowego biura w naszym mieście. Dbano o nas, mieliśmy nawet basen. Wspominano zaprojektowane kieleckie osiedla, szkoły, przedszkola.

  - Pod koniec spotkania doszliśmy do wniosku, że nie ma to jak być na emeryturze – śmieje się Urszula Kołacz Lamch. – Teraz możemy robić to na co mamy ochotę, nie musimy się na siłę mobilizować, wytrzymywać obecnej presji, brać udziału w wyścigu szczurów. Były też i smutniejsze chwile. – Wspominaliśmy tych, którzy odeszli byłego dyrektora Józefa Kasperka, współpracowników Atę Zarzycką, Danutę Wardę i Teresę Miernowską – mówi architekt Andrzej Grudzień, mąż organizatorki. – Ciężko o takich sprawach się rozmawia.

  Na koniec rozmowy Małgorzata Grudzień zapowiada, że kolejne spotkanie zorganizują już za rok. – Skoro sprawiają nam one tak wielką radość, to dlaczego nie – podkreśliła. – Już proszę o zgłaszanie się do mnie /numer telefonu 691 148 548/ i wyrażenie chęci wzięcia udziału w nim.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  FLESZ. CENY PALIW W GÓRĘ. DIESEL DROŻSZY OD BENZYNY

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Gwiazdy bez tajemnic

  Twoje miasto

  Styl życia

  Wideo

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Sonda

  Czy uważasz, że surowe kary za przekręcenie licznika samochodowego to dobry pomysł?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Zdrowie i uroda

  Jedzenie i zabawa

  Turystyka