Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstał Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Iwona ROJEK
Od 1 stycznia pracownicy Ośrodka pomagają wszystkim rodzicom zastępczym, żeby mogły sobie poradzić z wychowaniem obcych dzieci.
Od 1 stycznia pracownicy Ośrodka pomagają wszystkim rodzicom zastępczym, żeby mogły sobie poradzić z wychowaniem obcych dzieci. Łukasz Zarzycki
Na miejsce dawnego Ośrodka Adopcyjnego przy ulicy Mickiewicza 10 w Kielcach, od 1 stycznia powstał tam Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Jego pracownicy będą się zajmować tylko rodzinami zastępczymi, zarówno spokrewnionymi jak i nie spokrewnionymi.

- Zgodnie z nową ustawą nastąpił ścisły podział, procedury adopcyjne będą należeć do nowo utworzonej placówki, mieszczącej się przy ulicy Targowej 21, a rodzinami zastępczymi zajmie się wyłącznie nasz ośrodek pieczy zastępczej - tłumaczy Beata Rogowska, dyrektor. - To do nas powinni się zgłaszać wszyscy chętni, którzy chcą takie rodziny stworzyć, nie powinni natomiast zjawiać się ci, którzy chcą dzieci zaadoptować.

Szkolenia dla babci i dziadka

Dyrektor Rogowska i siedmiu pracowników przekształconego ośrodka wyjaśniają, że obecnie zmieni się zakres ich działania. - Do tej pory szkoliliśmy wyłącznie obcych kandydatów na rodziny zastępcze, teraz szkolenie będą musiały przejść także osoby spokrewnione, babcia, dziadek, ciocia, wujek, które będą chciały wychowywać dziecko kogoś z rodziny - informuje dyrektor. - W przyszłym tygodniu przejmiemy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie 140 rodzin spokrewnionych, wychowujących ponad 230 dzieci do naszego ośrodka i sprawdzimy jak funkcjonują. Często bywało tak, że babcia nie wiedziała jak sobie poradzić z dorastającym wnukiem, bo w dzisiejszych czasach pojawiają się nowe rodzaje kłopotów i zagrożenia, teraz w czasie szkolenia lub indywidualnej konsultacji otrzyma konkretne rady i wskazówki. W ciągu najbliższego roku zostanie zatrudnionych 6 koordynatorów rodzinnych, każdemu będzie podlegało 15 rodzin zastępczych. Koordynator będzie miał za zadanie stworzyć plan pomocy dla każdej rodziny, odwiedzać ją regularnie, co najmniej raz miesiącu, a nawet częściej, pytać jakie mają problemy, pomagać w ich rozwiązaniu. Potem ja będę rozliczała koordynatorów z ich pracy i przedstawiała wyniki prezydentowi Kielc, któremu podlegamy.

Syndrom pustego gniazda

Pedagog Małgorzata Sitek dopowiada, że w najbliższych miesiącach będą starali się pozyskać jak najwięcej rodzin zastępczych. - W wielu domach po odchowaniu dzieci pojawia się syndrom pustego gniazda, inni nie mogą mieć własnych dzieci i chcieliby pomóc jakiemuś dziecku - zapraszamy ich do nas. - Także ludzi, którzy chcieliby stworzyć pogotowia rodzinne i rodzinne domy dziecka. W Ośrodku Rodzinnej Pieczy Zastępczej, jak mówi dyrektor Rogowska, będzie też prowadzona terapia zarówno rodziców jak i dzieci z poalkoholowym zespołem FAS.

W najbliższym czasie podobne ośrodki zajmujące się tworzeniem rodzin zastępczych powinny powstać w każdym powiecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie