Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach przypomną o wyjątkowych zasługach świętokrzyskich Westerplatczyków

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach
Rajdy rowerowe, gra miejska oraz projekcja filmu. To tylko niektóre z inicjatyw upamiętniających mieszkańców regionu świętokrzyskiego walczących na Westerplatte we wrześniu 1939 roku.

- Naszą główną ideą jest przypomnienie tych, którzy opuścili w 1939 roku Kielce i region świętokrzyski, by walczyć na Westerplatte. Dziś te postawy służą młodemu pokoleniu jako wyznacznik zadaniowości i wykonywania obowiązków, których nie można odkładać. My dziś walczymy w obronie pewnych wartości i budowania wspólnoty w czasach pokoju – powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Z Kielc na Westerplatte

Już 9 maja odbędzie się rajd rowerowy „Śladami kieleckich Westerplatczyków” - region świętokrzyski. Uczniowie z 34 szkół województwa świętokrzyskiego odwiedzą miejsca pochówków żołnierzy walczących na Westerplatte w 1939 roku.
W dniach 27 sierpnia – 1 września odbędzie się II rajd rowerowy im. Westerplatczyków z Kielc na Westerplatte - pamięci 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, załogi i obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte w 1939 roku.
Założeniem II Rajdu Rowerowego imienia Westerplatczyków jest pokonanie przez uczestników z województwa świętokrzyskiego ponad 500–kilometrowej trasy z Kielc na Westerplatte w ciągu pięciu dni. Wybór trasy ma znaczenie symboliczne - sprzed pomnika Jana Pawła II przy Bazylice Katedralnej w Kielcach do gdańskiego półwyspu Westerplatte, który jest jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko niemieckiemu najazdowi.
Rajd rowerowy ma na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, a tym samym propagowanie wiedzy o bohaterach walczących na Westerplatte wśród uczestników rajdu, a przede wszystkim mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz województw, przez które wiedzie trasa rajdu, poprzez media społecznościowe, regionalne i ogólnopolskie.
Dwie grupy rowerzystów (2x 15 osób, 2 kierowców obsługi technicznej) przez całą trasę rajdu z Kielc na Westerplatte będą promowały pamięć o żołnierzach 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz województwo świętokrzyskie w przestrzeni ogólnopolskiej. Ponadto planowana jest promocja wydarzenia w mediach regionalnych i ogólnopolskich, a także mediach społecznościowych.

„Kieleccy Westerplatczycy”

1 września przeprowadzona zostanie Akcja Zapal Znicz pamięci dla Westerplatczyka. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił Westerplatczyków znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego. Zapalając znicze pamięci złożony zostanie hołd bohaterom wojny obronnej 1939 r., którzy ofiarnie bronili ojczyzny przed atakiem dwóch totalitaryzmów.
Na 7 września zaplanowane zostały Wojewódzkie Uroczystości „Pamiętamy o Westerplatczykach” w Kielcach. Rozpocznie je msza św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach, następnie uroczystości na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury. W ramach uroczystości planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, apel pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą Westerplatczykom i zapalenie zniczy. Ponadto przewidziana jest projekcja filmu „Kieleckie Westerplatte”.
Natomiast 14 września odbędzie się Gra Miejska „Kieleccy Westerplatczycy” – śladami II Wojny Światowej i jej bohaterów. Uczestnikami będą nauczyciele i uczniowie kieleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W jej trakcie młodzież odwiedzi pomniki i groby bohaterów II wojny światowej w Kielcach. Zespoły będą mogły również złożyć znicze w wybranym przez siebie miejscu pamięci. Rajd będzie miał charakter otwarty, rejestracja uczestników odbędzie się przed startem. Organizatorzy przewidują udział około 400 osób.
Organizatorami wydarzeń są instytucje i stowarzyszenia skupione w Społecznym Komitecie „Pamiętamy o Westerplatczykach”. W jego skład weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie