Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach przypomną Solidarność Walczącą. Zbliża się 40. rocznica jej powstania

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
13 i 14 czerwca będą trwały uroczystości uświetniające 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej, poinformowało Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Mirosław Gębski przypomniał, że sam zaangażowany był w działalność opozycyjną w PRL, dlatego tym bardziej ważne jest, by przypominać tamte wydarzenia. - Solidarność Walczącą była praktycznie największą niepodległościową i antykomunistyczną organizacją w stanie wojennym. Sam miałem możliwość być członkiem dwóch organizacji – Federacji Młodzieży Walczącej oraz Solidarności Walczącej. Przez wiele lat współpracowałem z marszałkiem seniorem Kornelem Morawieckim. Jestem dumny, że nasze obchody są jednymi z czterech w kraju – przyznał starosta kielecki.

Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach wskazała, że o Solidarności Walczącej do tej pory mówiło się niewiele. – Organizacja, o której mówimy wpisuje się w nurt badań, którym zajmuje się Instytut. Solidarność Walcząca była przez wiele lat marginalizowana. O wielu ruchach niepodległościowych słuch trochę zaginął. Solidarność Walczącą miała realny wpływ na kształtowanie się myślenia o nowej Polsce. Jej program antykomunistyczny i koncepcje zaważyły na świadomości Polaków – powiedziała.

O tym, jak ważna pozostaje pamięć o walce o wolną Polskę mówił również poseł Krzysztof Lipiec. – Naszą powinnością jest pamiętać o tamtych ludziach. Bez wątpienia Solidarność Walcząca wiodła tutaj znaczący prym, w tym aby doprowadzić do odzyskania niepodległości i upadku komunizmu – zaznaczył. – Dbałość o naszej historii, stanowi o naszej tożsamości – dodał Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pierwszy dzień uroczystości rozpocznie się od mszy świętej w Bazylice Katedralnej, a następnie nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Stanisława Raka – kielecką ofiarę stanu wojennego. Kolejnym punktem będzie oddanie czci błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce.

Drugi dzień zostanie poświęcony przede wszystkim naukowej dyskusji na temat Solidarności Walczącej. Wezmą w niej udział doktor Łukasz Kamiński z Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach oraz Mirosław Gębski, starosta kielecki. – Podczas debaty będziemy rozmawiali zarówno o zagadnieniach ogólnopolskich, jak i lokalnych – o celach działania, istocie, programie organizacji i do jakich symboli odwoływała się Solidarność Walcząca. Opowie o tym przede wszystkim doktor Kamiński, natomiast problematykę regionalną poruszy doktor Śmietanka-Kruszelnicki. Chcemy też oddać głos członkom opozycji, którzy działali w organizacjach antykomunistycznych – powiedziała doktor Marzena Grosicka z Delegatury IPN w Kielcach. Tego samego dnia nastąpi jeszcze przekazanie sztandaru Delegaturze IPN w Kielcach, otwarcie wystawy poświęconej Solidarności Walczącej oraz odbędzie się koncert pt. „Bardowie Niepodległości”. Kieleckie obchody powstania Solidarności Walczącej zostały objęte patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego.

W skład Komitetu Honorowego weszli:
Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Starosta Kielecki Mirosław Gębski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita, Przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz oraz Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych Paweł Perchel.

Solidarność Walcząca
Założona w czerwcu 1982 r. Solidarność Walcząca należała do najważniejszych ugrupowań antykomunistycznych opozycji lat osiemdziesiątych. Wyróżniał ją radykalny antykomunizm i jednoznaczne dążenie do obalenia systemu totalitarnego. Nawiązywała do tradycji Armii Krajowej, miała podobną przysięgę, własny sztandar i podziemną pocztę. Logo przedstawiające litery SW ułożone w znak kotwicy miało symbolizować nadzieję i wierność tradycji Polski Walczącej. Członkowie Solidarności Walczącej prowadzili szeroko zakrojoną działalność wydawniczą, organizowali dziesiątki wieców, demonstracji i innych akcji protestacyjnych. Walcząc z propagandą komunistyczną głosili idee wolności i starali się przywracać prawdę historyczną. Organizacja skupiała według różnych źródeł od kilkuset do ok. 2 tys. zaprzysiężonych członków oraz drugie tyle współpracowników niezaprzysiężonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie