Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rozpoczęła się kampania "Białej wstążki"

Iwona ROJEK
Elżbieta Gadacsine-Michalak, jedna z organizatorek kampanii, przekonuje, że ludzie starsi zasługują na opiekę i szacunek.
Elżbieta Gadacsine-Michalak, jedna z organizatorek kampanii, przekonuje, że ludzie starsi zasługują na opiekę i szacunek. Łukasz Zarzycki
Tegoroczna kampania "Białej wstążki", która potrwa w Kielcach do 6 grudnia przebiega pod hasłem przemocy wobec osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem przemocy intymnej wobec starszych kobiet. Tę bardzo potrzebną kampanię zorganizowały Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy i Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego.

TELEFONY DLA POKRZYWDZONYCH

TELEFONY DLA POKRZYWDZONYCH

Wszyscy starsi mieszkańcy, którzy doznają przemocy ze strony najbliższych mogą skontaktować się ze specjalistami pod numerem 41-368-18-67 lub zadzwonić pod całodobowe telefony zaufania w sprawach rodzinnych 41-368-18-74 lub 41-366-10-52.

Okazuje się, że coraz więcej starszych osób doznaje codziennej przemocy ze strony najbliższych: małżonka albo dzieci. Często czują się bardzo upokorzeni, przygnębieni i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc, zwłaszcza wtedy gdy są gnębieni przez córkę lub syna. - Nasza kampania ma na celu zwrócenie uwagi na ten niezwykle ważny problem i przeciwdziałanie mu - mówi Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach. - Dzisiejszy świat stał się taki, że ludzie starsi zostali w nim zepchnięci całkiem na margines.

STARSZY-NIEPOTRZEBNY?

Elżbieta Gadacsine-Michalak, zastępca kierownika, podkreśla, że obecnie, gdy panuje kult młodości często nie bierze się pod uwagę potrzeb i uczuć ludzi starszych, a młodzi ich lekceważą. - Niedawno były robione badania wśród studentów i nie potrafili wymienić ani jednej pozytywnej cechy, która kojarzy im się z seniorami - relacjonuje. - Pisali, że są złośliwi, zrzędzący, głusi, powolni, odrealnieni i nie znają się na technice. - Dlatego potem nie traktują dobrze starszych członków rodzin - podsumowuje profesor Bożena Matyjas, kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej z kieleckiego uniwersytetu. - Przemoc wobec nich przybiera najrozmaitsze formy, krytykowanie, wyszydzanie, agresję. Z danych wynika, że synowie stosują częściej taką przemoc niż córki.

BOJĄ SIĘ DZIECI

Gdy starsi ludzie nie mogą już wytrzymać z najbliższymi często jedynym ratunkiem dla nich jest pójście do domu opieki. - Na terenie naszego miasta było kilkadziesiąt takich przypadków, tak wynika z dokumentacji - mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej. - Były wobec nich stosowane różne rodzaje przemocy. Przemoc ekonomiczno-finansowa polegająca na zabieraniu starszym rodzicom pieniędzy, na przykład renty, przywłaszczaniu sobie ich rzeczy, zmuszanie do zmiany testamentu, przemoc fizyczna, która przejawiała się w szarpaniu, popychaniu, karmieniu na siłę, zmuszaniu do różnych prac. Mieli też do czynienia z przemocą psychiczną, kiedy najbliżsi wyzywali ich, używali wulgarnych słów, zastraszali ich i szantażowali, a niekiedy dochodziło do zaniedbań starszych osób. Nie kupowano im leków, nie wzywano lekarzy, nie opiekowano się nimi, gdy byli chorzy.

Profesor Irena Pospiszyl, zajmująca się pedagogiką społeczną, powiedziała, że do tej pory skupialiśmy się głównie na przemocy wobec kobiet i dzieci, one wywoływały w nas dobre uczucia. - Starsi, pomarszczeni, schorowani ludzie nie budzą już tak wielkiego współczucia, niektórzy uważają, że mają to na co sobie zasłużyli - sygnalizowała. - W dawnych czasach pozycja starszego człowieka była o wiele wyższa niż jest dzisiaj. Obecnie młodzi są tak zafascynowani techniką, że nie chcą słuchać rad dziadków.

PRZEMOC INTYMNA

Profesor Małgorzata Halicka dodała, że zupełnie pomijana jest też przemoc intymna wobec starszych kobiet. - Współżycie z żoną na siłę, chociaż ona tego nie chce, nie nazywa się gwałtem, a to błąd - uczulała. - Takie zachowania partnerów są zabronione. Pracownicy ośrodka przy ul. 1 Maja 196 w Kielcach, mówią, że starsze kobiety, które są zmuszane do seksu (bywa tak, że partnerzy nie dają im wcale spać) też mogą skorzystać z pomocy u nich, mają na miejscu ginekologa, seksuologa i prawnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie