Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach rozpoczyna się kampania "Białej wstążki".

Iwona ROJEK
Tegoroczna kampania "Białej wstążki", która rozpocznie się w Kielcach 25 listopada będzie poświęcona skutkom zdrowotnym jakie niesie za sobą stosowanie przemocy. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizuje akcję już po raz piąty.

- Przemocy ze strony osób najbliższych doznają coraz częściej dzieci, mężowie, żony, dziadkowie i u każdej z tych osób odbija się to zarówno na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym - mówiła Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dl Ofiar Przemocy przy ul. 1 Maja w Kielcach. - Bite dzieci zasypiają na lekcjach, nie mogą się skoncentrować, mają problemy z nauką. Dziadkowie szlochają cicho po kątach, kobiety tracą poczucie godności. Dlatego w tym roku chcemy uwypuklić konsekwencje zdrowotne, jakie rodzi przemoc. Należą do nich stres pourazowy, nerwice, depresje, lęki, uszkodzenia ciała i poczucie niskiej wartości. Ujawnienie konsekwencji może spowodować, że sprawcy przemocy zastanowią się nad tym co robią i zaprzestaną katowania swoich bliskich.

Magda Gościniewicz, wicedyrektor ośrodka pomocy rodzinie i kierownik Grażyna Pisarczyk przedstawiły program tegorocznej kampanii podczas wczorajszej miejskiej komisji zdrowia, rodziny i spraw społecznych. Przewodniczący komisji Włodzimierz Wielgus podkreślił, że w obecnych czasach, w których panie piastują wysokie stanowiska, mają własne pieniądze dochodzi coraz częściej do znęcania się kobiet nad mężczyznami. Radni Jerzy Pyrek i Oleg Magdziarz pytali jak specjaliści docierają do osób maltretowanych, jeśli one same nie szukają pomocy. - Wyczuleni powinni być nauczyciele od wuefu czy na ciele dziecka nie ma siniaków, wychowawcy, czy uczniowie maja humor i apetyt, a dla osób dorosłych tworzymy blisko ich miejsca zamieszkania kolejne punkty ochrony ofiar - informowała Grażyna Pisarczyk.

Wicedyrektor Magda Gościniewicz dodała, iż trzeba raz na zawsze skończyć z mitami, że brudy należy prać we własnym domu, że nie wolno mówić o problemach rodzinnych, bo dopiero ujawnienie przemocy pomaga skutecznie ją zwalczyć. - Dlatego, gdy doświadczamy przemocy ekonomicznej, psychicznej czy fizycznej trzeba udać się do fachowców, a nie stawać się bezwolną ofiarą - zachęcała do działania.

Ciekawe wykłady, prelekcje, dyskusje zainaugurują kampanię 25 listopada o godzinie 9.30 na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego przy ul. Żeromskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie