Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kielcach uczczono pamięć o Polskim Państwie Podziemnym (WIDEO, ZDJĘCIA)

TT
Wojewódzkim uroczystościom upamiętniającym 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego towarzyszyła msza święta, składanie wieńców oraz premiera filmu.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kieleckiej katedrze, podczas której przypomniano jak ważne było utworzenia konspiracyjnych struktur polskiego państwa oraz kultywowanie pamięci o wydarzeniach z okresu niemieckiej okupacji.

Następnie uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele kieleckich szkół z pocztami sztandarowymi oraz środowisk kombatanckich, przenieśli się pod pomnik Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Oprócz kielczan w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych. – Jesteśmy wychowani na etosie Armii Krajowej. Etosie pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego. To, że młodzi ludzie, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, strzelcy, harcerze, młodzież szkolna starają się w tamtym pokoleniu odnaleźć punkt odniesienia, źródło siły i wartości to najlepszy dowód na to, że historia się nie skończyła, że ona nadal trwa. Podobnie jak nasz naród, który z pokolenia na pokolenie podejmuje te same wartości. Wszystkich nas łączy niepodległość. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali Europy i świata. Nigdy wcześniej, ani też później nie powstała struktura, która miałaby swoją podziemną armię, aparat sprawiedliwości oraz administrację i władze oświatowe. W okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej na tajnych kompletach powstawały prace magisterskie czy doktoraty. Polacy nigdy nie zgięli karku przed agresorami – mówił w Kielcach minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przemawiająca pod pomnikiem wojewoda podkreśliła jak dużą rolę w kultywowaniu pamięci o Polskim Państwie Podziemnym odgrywają osoby młode.

– Dziś dziękujemy wszystkim

tym, którzy nie zgodzili się na to, by Polską rządzili najeźdźcy. Twórcy Polskiego Państwa Podziemnego przysięgali kochać ojczyznę, a w razie konieczności nawet za nią walczyć. Chylę czoła również przed wszystkimi tymi, którzy są tego dnia z nami – kombatantami, których jest coraz mniej oraz młodzieży, która pojawia się na uroczystościach patriotycznych w coraz większej liczbie – mówiła Agata Wojtyszek.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszyła premiera filmu „Kielecka Brygada Piechoty”, która miała miejsce w Kieleckim Centrum Kultury. Pomysłodawcą obrazu jest Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Polskie Państwo Podziemne było prawdziwym fenomenem w skali światowej. Za jego początek uznaje się 27 września 1939 roku, kiedy w Warszawie powołano do życia konspiracyjną organizację Służba Zwycięstwa Polski. Pomimo sukcesów niemieckiego okupanta w rozpracowywaniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego odniosło ono niewątpliwe sukcesy w walce suwerenną i niepodległą Polskę. Jego fenomen polegał nie tylko na prowadzeniu bieżącej walki z okupantami – niemieckim oraz sowieckim, ale również na przygotowaniu planów wybuchu powstania powszechnego, a nawet stworzeniu wizji powojennej Polski. Niestety pomimo wielu sukcesów w okresie II wojny światowej, przesłanie przywódców polskiego rządu emigracyjnego oraz zakonspirowanych struktur w kraju nie mogło zostać w pełni zrealizowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie