Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolegiacie świętego Marcina modlono się za opatowskich Żydów, zamordowanych w czasie wojny (ZDJĘCIA)

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
W kolegiacie świętego Marcina w Opatowie, w niedzielę 24 października w południe, została odprawiona msza święta w intencji opatowskich Żydów, wywiezionych 79 lat do obozu zagłady w Treblince.

W 1939 roku Żydzi stanowili ponad połowę ludności Opatowa- było to około 5,8 tysiąca osób. W pierwszych latach II wojny światowej wskutek wojennej migracji i przesiedleń w mieście mieszkało ponad 8 tysięcy Żydów. 22 października 1942 roku Niemcy wypędzili mieszkańców utworzonego tu wcześniej getta na stację kolejową do położonych kilkanaście kilometrów dalej Jasic, skąd wywieziono ich do obozu w Treblince i zamordowano. Okupację przeżyło około 350 przedstawicieli żydowskiej społeczności Opatowa.

Tę historię przypomina Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej. Organizacja, która skupia mieszkańców tego regionu i osoby z nim związane, zajmuje się przede wszystkim propagowaniem historii ziemi opatowskiej, dbaniem o lokalne miejsca pamięci, dokumentowaniem dziejów Opatowa i jego okolic. Od 1986 roku Towarzystwo wydaje pismo „Ziemia Opatowska”, z publikacjami dotyczącymi różnych aspektów lokalnej historii. Od kilku lat stowarzyszenie organizuje kwesty na potrzeby renowacji zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym w Opatowie.

Jedną z kwestii, którą zajmują się członkowie Towarzystwa, jest przypominanie o mieszkańcach miasta pochodzenia żydowskiego, którzy stanowili jego bardzo istotną część. Jesienią 1989 roku, dzięki staraniom społeczników z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej oraz pomocy ówczesnych władz Opatowa i pracowników Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, na terenie dawnego cmentarza żydowskiego utworzono niewielkie lapidarium, z kilkoma macewami, wmurowanymi w betonowe podstawy. Stoi tu też pomnik, zaznaczający historyczną przynależność tego miejsca do żydowskich mieszkańców miasta. Obecnie trwają prace nad stworzeniem nowego lapidarium i umieszczeniem w nim około 200 fragmentów odzyskanych macew.

Póki co przypomniano tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat i modlono się za dusze zamordowanych. Poza mszą w kolegiacie świętego Marcina, zorganizowano także uroczystość on-line, upamiętniającej tragiczną historię, w której udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Bartosza Głowackiego. Przygotowali ją i po hebrajsku przeprowadzili potomkowie opatowskich Żydów z Izraela.

W niedzielę, po mszy w kolegiacie, członkowie Towarzystwa przeszli na dawny kirkut i zapalili znicze przy fragmentach macew w lapidarium.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie