Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolorze łososiowym i pachnący różami - taki ma być pałac w Podzamczu Chęcińskim (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA [email protected]
Inwestycja w Podzamczu Chęcińskim będzie kosztowała 70 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Inwestycja w Podzamczu Chęcińskim będzie kosztowała 70 milionów złotych. Większość pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej.
Taki ma być pałac starosty Bidzińskiego w Podzamczu Chęcińskim, siedziba Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Tu będzie wiele atrakcji dla każdego.

[galeria_glowna]
Powoli dobiegają końca prace w zespole pałacowym w Podzamczu Chęcińskim. Już dzisiaj dawna siedziba starosty Bidzińskiego zwraca uwagę bielą ścian. - Ale nie zostawimy ich w takim kolorze - mówi dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo - Technicznego Marcin Perz.

- Przywracamy im oryginalną kolorystykę, taką jaką stosowano w barkowych budowlach. Pałac będzie łososiowy.

Z TROSKĄ O SZCZEGÓŁY

Siedziba starosty odtwarzana jest z niezwykłą pieczołowitością a Marcin Perz by móc nadzorować prace zapisał się nawet na kolejny kierunek studiów - historię sztuki i konserwację zabytków. - Wiedza tam zdobyta przydaje się bardzo - mówi. - Z profesorami mogę konsultować to, co tu robimy.

A robi się bardzo wiele. Wszystkie budynki mają nowe dachy i fasady: kamienne obramienia okienne i odnowione lub odtworzone portale. Od strony ogrodów odtworzono drewniany ganek, od północy balkon a po obu stronach kamienne tarasy. Główne wejście wygląda imponująco: podwójne schody prowadzą na taras otoczony balustradą z piaskowca.

Równie intensywne prace toczą się wewnątrz, kładzione są wylewki pod podłogi, tynki. W oficynie mieścić się będą sale konferencyjne tym różniące od innych, że stylowo wyposażone, podobnie stylowo ma być w głównym budynku.

- Lada moment przystąpimy do odtwarzania stawów obok pałacu: wytniemy trzcinę, położymy faszynę, dopiero wtedy to miejsce nabierze blasku - mówi Perz.

Stawy widoczne będą od strony Chęcin. Od południa odtworzone zostaną dawne ogrody barokowe. - Pieniądze mamy na odtworzenie tylko części, ale będziemy szukać na całość - zapewnia Perz.
Wkrótce dosadzone zostaną drzewa w alejach. - Posadzimy największe lipy jakie można dostać a na skarpach przy wejściu dzikie róże. Stworzą one dywan o tyle wspaniały, że pachnący. Dyrektor sprawdził, że różane krzewy były często sadzone w barkowych założeniach.

Z dumą pokazuje odnowioną bramę Sobieskiego. - Pracę dyplomową poświęciłem okazjonalnej architekturze barokowej - mówi. - Szukając podobnych założeń zaproponowałem by w pustej wnęce na szczycie bramy ustawić popiersie króla Jana Sobieskiego. Takie samo jakie znajduje się w kościele kapucynów przy ulicy Miodowej w pobliżu pałacu Bidzińskiego w Warszawie - wyjaśnia. Popiersie wykona Sławomir Micek.

BIBANK W SZKOLE

Od ponad miesiąca trwa remont budynku dawnej szkoły rolniczej, w której mieścić się będzie kolejny obiekt Regionalnego Centrum Naukowo Technicznego: biobank czyli nowoczesne laboratoria, w których gromadzone będą i opracowywane materiały pobierane od mieszkańców Kielecczyzny a świadczące o ich zdrowiu. Biobank to kontynuacja programu PONS, będzie zapleczem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego a także uniwersytetu, który tworzy kierunek medyczny. Po zakończeniu prac wewnątrz budynku rozpoczną się prace przy elewacji, która ma być wykonana z kamienia i szkła. Laboratorium powinno zostać oddane w 2013 roku.

CENTRUM KOPERNIK W PODZAMCZU CHĘCIŃSKIM

- W ciągu półtora miesiąca powinniśmy znać wykonawcę Laboratorium Nauki, w którym przez zabawę będzie można się uczyć, tak jak w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - wyjaśnia Perz i cieszy się, bo rząd przygotowuje ogólnopolski program Koperniki, takie centra jak to budowane w Podzamczu mają powstawać we wszystkich województwach. -A my zaraz zaczniemy realizację.

Tempo rzeczywiście jest zawrotne, bo w ciągu 18 miesięcy od złożenia pomysły powstał projekt tego miejsca, zdobyto pieniądze i rozpoczęto realizacje. - A to dopiero początek - podkreśla Perz. - To ma być impuls dla innych. My będziemy przyciągać turystów a obok czeka 24 hektarów ziemi pod inwestycje, na których maja powstać równie interesujące przedsięwzięcia na przykład usługi związane z obsługą ruchu turystycznego takie jak hotele czy ośrodki SPA, dostosowujemy nasz potencjał do wymagań Unii Europejskiej w zakresie innowacji w sektorze turystyki. Gospodarka województwa świętokrzyskiego bazuje na trzech sektorach: turystyce, medycynie i surowcach mineralnych a Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zajmuje się wspieraniem innowacji w dwóch pierwszych sektorach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie