Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Końskich oddali hołd "Żołnierzom Wyklętym" (zdjęcia)

/PST/
W uroczystościach upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” uczestniczyli mieszkańcy Końskich oraz kombatanci Armii Krajowej.
W uroczystościach upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” uczestniczyli mieszkańcy Końskich oraz kombatanci Armii Krajowej. Archiwum UMiG Końskie
W Końskich odbyła się symboliczna uroczystość oraz prelekcja w I L.O
Konecczanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Konecczanie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Po raz czwarty w historii mieszkańcy, młodzież oraz władze Końskich uczciły Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

We wtorek, przy ulicy 1 Maja odbyła się pierwsza uroczystość. Pod tablicą pamiątkową na murze budynku, w którym mieścił się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego burmistrz Michał Cichocki, jego zastępca Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kowalczyk oraz wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Uczynili to wspólnie z przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, gimnazjalistami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej odbyła się następnie prelekcja historyczna. Dyrektor I LO Wojciech Jasnos powitał współorganizatorów, a zarazem gości honorowych w osobach kombatantów: Franciszka Teleckiego, Zdzisława Kowalskiego, Jana Lagnera, Janinę Śliwińską, Krystynę Pol oraz członka AK Andrzeja Kosmę.

Do uczestników spotkania przemawiał wicestarosta Lenart oraz burmistrz Cichocki. Wśród obecnych byli również: wiceburmistrz miasta Krzysztof Jasiński oraz naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym Krzysztof Stachera , delegacje gimnazjum Nr 1, Nr 2 oraz w Stadnickiej Woli, II LO , ZSP Nr 1, ZSP Nr 2, ZSP Nr 3 w Końskich wraz dyrektorami i opiekunami oraz młodzież i nauczyciele gospodarzy - I LO. Referat na temat walki Żołnierzy AK po wkroczeniu wojsk radzieckich na ziemie polskie wygłosił dr Marek Jedynak z delegatury IPN w Kielcach, absolwent I LO im KEN. O swoich przeżyciach związanych z ówczesnymi latami opowiadał ze wzruszeniem Franciszek Telecki i Zdzisław Kowalski. Wartę honorową pod pamiątkowymi tablicami przy ul. 1 Maja i w budynku I LO pełnili ubrani w historyczne mundury i broń (wypożyczone przez Adama Kwiela) uczniowie I LO Wiktor Janic i Maciej Długosz.

Uczestnicy spotkania brawami i kwiatami podziękowali "Żołnierzom Wyklętym’’, wyrażając w ten sposób swój szacunek. Przygotowaniem imprezy zajął się samorząd uczniowski I LO z opiekunem Pawłem Fidosem oraz klasa II a pod opieką Barbary Wojciechowskiej. Świadkowie tamtych wydarzeń - zaproszeni kombatanci ze wzruszeniem opowiadali o swoich przeżyciach i przyjaciołach, którzy tuż po wojnie, w tym budynku byli torturowani. Dla nich wojna nie skończyła się w maju 1945 roku, ona wciąż trwała. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia. Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej brało udział bezpośrednio do 200 tysięcy osób, zaś w oddziałach partyzanckich blisko 20 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie