Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kościele w Końskich odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Sebastian Mlonka, Radosław Nowek
Pamiątkowa tablica wykonana przez Bogdana Okonia
Pamiątkowa tablica wykonana przez Bogdana Okonia
W niedzielę, 11 listopada, w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Efekt trwających ponad miesiąc prac zaprezentowano podczas nabożeństwa. Pomysłodawcą wydarzenia był zakon świecki Rycerzy Kolumba.

W niedzielę w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy podczas nabożeństwa odsłonięto pamiątkową tablicę, którą ufundował zakon świecki Rycerzy Kolumba. Celem wydarzenia było uczczenie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pomysł narodził się podczas planowania uroczystości patriotycznych z okazji 11 Listopada. Po długich dyskusjach ustalono kształt, motywy i rozmiar tablicy oraz poproszono znanego artystę koneckiego, Bogdana Okonia o pomoc w wykonaniu tego dzieła.

Tablica przedstawia orła w koronie z rozłożonymi skrzydłami, który wczepiony jest szponami w górę tablicy. Pod nim znajduje się wyrzeźbiona plakieta Polskiego Związku Legionów Polskich w Końskich, w której lewym dolnym rogu umieszczono krzyż poświęcony pamięci wszystkich żołnierzy Polskich walczących podczas I Wojny Światowej w armiach zaborców oraz szeregach legionów. Na tablicy umieszczono także słowa Hymnu Narodowego.

Tuż po rozpoczęciu nabożeństwa, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Końskich ksiądz Tomasz Janicki wygłosił słowo wstępne i poświęcił tablicę. Podczas homilii nawiązał do tradycji patriotycznych, jedności w obliczu wrogów i zagrożeń, a także mówił o spójności Polski jako państwa i narodu z wiarą. Odsłonięcia dokonał Dominik Janiszewski, przedstawiciel młodzieży koneckiej, która rozdała wszystkim uczestnikom pamiątkowe flagi biało-czerwone. Na koniec uroczystości, wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski.

Parafianie na uroczystość przygotowali dekorację patriotyczną. Brzozowy krzyż z wydrążonymi otworami pod białe i czerwone lampiony, palące się podczas mszy budził zachwyt i wprowadzał nastrój zadumy. Krzyż ułożony został na materiale w kolorze bieli i czerwieni, symbolizujących flagę narodową. Na części czerwonej umieszczono Orła – jako godło państwowe obowiązujące w okresie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1919. Po obu stronach dekoracji przystrojono ołtarz w piękne biało – czerwone bukiety.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie